Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dirigjentja e Korit të Fëmijëve të BNR-së Venecia Karamanova u nderua me një urdhër shtetëror të Japonisë

Foto: Ani Petrova

Në një ceremoni zyrtare në Ambasadën e Japonisë në Bullgari, Ambasadori i Jashtëzakonshme dhe Fuqiplotë Narahira Hiroshi i dorëzoi kryedirigjentes së Korit të Fëmijëve të Radios Kombëtare Bullgare - maestro Venecija Karamanova urdhrin shtetëror japonez “Dielli në lindje, rrezet e arta dhe të argjendta”.


Çmimi iu dha për kontributin e saj në promovimin e marrëdhënieve dypalëshe japonezo-bullgare përmes muzikës së Korit të Radios për Fëmijë.

Më shumë nga rubrika

Nadezhda Hvojneva

Nadezhda Hvojneva dhe kënga e përjetshme “Doli Delju kaçak”

Në Ditën Botërore të Muzikës, ju ofrojmë një këngë të dashur popullore bullgare që tingëllon pothuajse në çdo festë bullgare të lidhur me ngjarje historike. Ky është kënga e   famshme “Doli Delju kaçak”,  e cila në vitin 1977 u përfshi në Pllakën..

botuar më 23-10-01 10.05.PD

Bullgaria do të prezantohet në Festivalin Botëror të Kulturave në Uashington

Edicioni i katërt i Festivalit të Kulturës Botërore këtë vit mbahet nga data 29 shtator deri më 1 tetor në Uashington, të SHBA-së. Veprimtaria organizohet nga Fondacioni “Arti i të Jetuarit” me themelues Gurudev Shri Shri Ravi Shankar - një udhëheqës..

botuar më 23-09-29 4.22.MD

Teodosij Spasov dhe kuinteti i tij vizitojnë bullgarët në SHBA

“Teodosij Spasov Folk Quintet” ndodhet në turne në SHBA dhe Kanada. Ftesa është nga Ambasada e Bullgarisë në SHBA, me rastin e 120 vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes dy vendeve . Koncertet në periudhën 24 shtator – 6..

botuar më 23-09-26 3.20.MD