Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dirigjentja e Korit të Fëmijëve të BNR-së Venecia Karamanova u nderua me një urdhër shtetëror të Japonisë

Foto: Ani Petrova

Në një ceremoni zyrtare në Ambasadën e Japonisë në Bullgari, Ambasadori i Jashtëzakonshme dhe Fuqiplotë Narahira Hiroshi i dorëzoi kryedirigjentes së Korit të Fëmijëve të Radios Kombëtare Bullgare - maestro Venecija Karamanova urdhrin shtetëror japonez “Dielli në lindje, rrezet e arta dhe të argjendta”.


Çmimi iu dha për kontributin e saj në promovimin e marrëdhënieve dypalëshe japonezo-bullgare përmes muzikës së Korit të Radios për Fëmijë.

Më shumë nga rubrika

"Mos e bëj këtë " – një këngë e frymëzuar nga epoka e artë e muzikës disko

Një nga artistet më të suksesshme në skenën muzikore bullgare - Poli Genova, e cila në vitin 2016 fitoi për Bullgarinë vendin e katërt prestigjioz në Eurovizion me këngën "If Love Was a Crime " , krijoi një këngë të re - "Mos e bëj këtë "...

botuar më 23-05-19 10.15.PD

"Venusiani" i “Të Dyshuarve të Zakonshëm” dëshiron të emigrojë në Tokë

Stefan Vëlldobrev dhe “Të Dyshuarit e Zakonshëm” janë përsëri këtu me një tjetër këngë nga albumi "Kodi i Verdhë" - albumi i parë për të cilin Stefan Vëlldobrev fton secilin prej “Të Dyshuarve të Zakonshëm” të propozojë kompozimet e veta. Kjo është "..

botuar më 23-05-17 11.17.PD

Kënga e përjetshme “Një trëndafil bullgar” me një aranzhim të ri përparon në renditjen e BNR

Gjithnjë e më shpesh, krijuesit bashkëkohorë u drejtohen këngëve të arta të muzikës bullgare për t’i transformuar ato në një mënyrë tjetër dhe për t’i paraqitur me një tingëllim të përditësuar. Ju ofrojmë një version të ri simfonik të këngës..

botuar më 23-05-16 10.13.PD