Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dirigjentja e Korit të Fëmijëve të BNR-së Venecia Karamanova u nderua me një urdhër shtetëror të Japonisë

Foto: Ani Petrova

Në një ceremoni zyrtare në Ambasadën e Japonisë në Bullgari, Ambasadori i Jashtëzakonshme dhe Fuqiplotë Narahira Hiroshi i dorëzoi kryedirigjentes së Korit të Fëmijëve të Radios Kombëtare Bullgare - maestro Venecija Karamanova urdhrin shtetëror japonez “Dielli në lindje, rrezet e arta dhe të argjendta”.


Çmimi iu dha për kontributin e saj në promovimin e marrëdhënieve dypalëshe japonezo-bullgare përmes muzikës së Korit të Radios për Fëmijë.

Më shumë nga rubrika

Një këngë bullgare hyri në klasifikimin botëror country

Tridhjetë vjet më parë kompozitori i madh bullgar Stefan Diomov shkroi këngën "Përshëndetje, si je miku im". Rasti ishte një koncert i përbashkët në vitin 1994 në Burgas i këngëtarëve të dashur bullgarë nga grupet "Tonika" dhe "Domino", të mbledhur..

botuar më 23-05-16 7.05.PD

Grupi Vokal “Radiodeca” me një koncert na kthen në fëmijëri

Më të vegjlit në Radion Kombëtare Bullgare (BNR) - Grupi Vokal “Radiodeca” me dirigjenten Ilina Todorova - do të ngjitet edhe një herë në skenën e Studios sonë emblematike të Parë më 18 maj në orën 19:00 për të na prezantuar muzikë nga filmat bullgarë..

botuar më 23-05-15 12.59.MD

Maria Mutafçieva prezanton albumin e saj të parë solo “Vazhdo të ëndërrosh”

Pas 28 vitesh në skenën muzikore dhe më se 10 albumesh me Mary Boys Band , Maria Mutafçieva prezanton albumin e saj të parë solo, me titull “Vazhdo të ëndërrosh”. Maria Mutafçieva: Dashuria gjithmonë ka qenë forcë lëvizëse për mua..

botuar më 23-05-11 12.15.MD