Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Qeveria fillon monitorimin dhe kontrollin e çmimeve

Foto: BGNES

Diferenca ndërmjet çmimeve të produkteve ushqimore që nga prodhuesi, tregtari e gjer tek stenda është deri në 30%. Kjo u bë e qartë në mbledhjen e Këshillit të Ministrave, të iniciuar nga kryeministri Gëllëb Donev, në të cilën u prezantua një analizë e formimit të çmimeve të ushqimeve.”

Do të zhvillohet një mekanizëm për të kontrolluar çmimet nga prodhuesit deri tek hipermarketet dhe dyqanet e vogla pa shkelur rregullat e tregut. Do të zbulojmë praktikat e padrejta tregtare", siguroi Kryeministri. Sipas tij, vërehet një rënie graduale e inflacionit.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Festivali Ndërkombëtar i Folklorit mbahet në qytetin Veliko Tërnovo

Afro 340 pjesëmarrës nga vende të kontinenteve të ndryshme do të ngjiten në skenën e Teatrit Veror në parkun "Marno Pole" në qytetin Veliko Tërnovo për të prezantuar ngjyrat e traditave të tyre. Në këtë veprimtari shumëngjyrëshe folklorike do..

botuar më 24-07-20 6.10.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Do të jetë me diell deri në mesditë të së shtunës . Pas mesditës do të ketë vranësira dhe deri në mesnatë në shumë vende do të ketë reshje shiu të shkurtër por intensiv me bubullima. Në veriperëndim ka rrezik për breshër. Temperaturat minimale do..

botuar më 24-07-19 7.45.MD

Do të blejmë pajisje për dy helikopterë të tjerë zjarrfikës, vendosi Këshilli i Sigurimit

Qeveria po punon për të shkurtuar maksimalisht afatet e dëmshpërblimit për të dëmtuarit e zjarreve të ditëve të fundit në vend. Të gjithë të prekurit nga zjarri mund të marrin deri në 1578 leva për nevoja emergjente nga Agjencia e Ndihmës Sociale. Kjo..

botuar më 24-07-19 6.28.MD