Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Qeveria fillon monitorimin dhe kontrollin e çmimeve

Foto: BGNES

Diferenca ndërmjet çmimeve të produkteve ushqimore që nga prodhuesi, tregtari e gjer tek stenda është deri në 30%. Kjo u bë e qartë në mbledhjen e Këshillit të Ministrave, të iniciuar nga kryeministri Gëllëb Donev, në të cilën u prezantua një analizë e formimit të çmimeve të ushqimeve.”

Do të zhvillohet një mekanizëm për të kontrolluar çmimet nga prodhuesit deri tek hipermarketet dhe dyqanet e vogla pa shkelur rregullat e tregut. Do të zbulojmë praktikat e padrejta tregtare", siguroi Kryeministri. Sipas tij, vërehet një rënie graduale e inflacionit.

Më shumë nga rubrika

Parlamenti pranoi zgjatjen e buxhetit në lexim të parë

Me 201 vota “pro”, parlamenti pranoi në lexim të parë zgjatjen e buxhetit shtetëror të Bullgarisë për vitin 2022, njoftoi BTA. Afati për propozime ndërmjet leximit të parë dhe të dytë u reduktua në tre ditë. Sipas Ministrit të Financave Asen Vasilev, nuk..

botuar më 23-06-09 12.07.MD
Ministri Atanas Sllavov

U shty procedura për shkarkimin e Prokurorit të Përgjithshëm

Plenumi i Këshillit të Lartë Gjyqësor e ka ndërprerë seancën mbrëmë vonë për procedurën për lirimin e parakohshëm të Prokurorit të Përgjithshëm Ivan Geshev, e cila zgjati më shumë se 13 orë. Ministri i Drejtësisë Atanas Sllavov para..

botuar më 23-06-09 9.45.PD

Parashikimi i motit për 9 qershorin 2023

Ditën e premte do të jetë kryesisht me diell. Pas mesditës mbi Bullgarinë Perëndimore do të mbajë vranësira, por vetëm vende-vende do të ketë reshje shiu. Temperaturat minimale do të jenë nga 11 deri në 16°, në Sofje - 11°. Temperaturat maksimale..

botuar më 23-06-08 6.55.MD