Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

MPJ: Nuk ka të dhëna për bullgarë të lënduar nga tërmeti në Turqi

Foto: BGNES

Në këtë fazë nuk ka raportime për shtetas bullgarë të lënduar nga tërmeti në Turqi, njoftoi Ministria e Punëve të Jashtme. Sipas informacioneve nga komuniteti i mërgimtarëve në zonën e fatkeqësisë, bullgari me shtetësi të dyfishtë me banim në qytetin e Iskenderunit, i cili rezulton i zhdukur prej ditës së djeshme, nuk është gjetur ende.

“Në vendngjarje kanë shkuar familjarët e tij dhe konsullata është në kontakt me ta. Ata shpresojnë se ka mundësi që njeriu të jetë i gjallë. Janë një numër personash që janë nxjerrë nga rrënojat e atij pallati atje dhe të cilët janë në spital. Një pjesë e tyre nuk janë identifikuar me emër dhe shpresa është që ai të jetë në mesin e këtyre personave të paidentifikuar që janë në spital", tha në një konferencë Ministri i Punëve të Jashtme Nikollaj Millkov.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 10 qershorin

Gjatë natës do të jetë kryesisht e kthjellët në pjesën më të madhe të vendit. Vranësirat do të jenë të konsiderueshme në rajonet jugperëndimore dhe vende-vende reshjet e shiut do të vazhdojnë. Të shtunën, më 10 qershor do të zhvillohen..

botuar më 23-06-09 4.05.MD

Bullgaria mund të kërkojë sektorin “Energjetikë” në PE

Sektori iMaria Gabriel, e cila hoqi dorë nga posti i Komisioneres Evropiane për Inovacionet, Kërkimet Shkencore, Kulturën dhe Arsimin për t’iu bashkuar qeverisë bullgare, tashmë është rishpërndarë midis komisionerëve të tjerë evropian. Prandaj,..

botuar më 23-06-09 3.37.MD
Bojko Borisov

BSP kërkon që parlamenti të votojë për imunitetin e Bojko Borisov

BSP paraqiti një projektvendim në Kuvendin Popullor për heqjen e imunitetit të liderit të GERB Bojko Borisov. Këtë e njoftoi kryetarja e kësaj partie, Kornelija Ninova. Socialistët u përpoqën të njiheshin me dokumentet e paraqitura nga prokurori i..

botuar më 23-06-09 2.33.MD