Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

39 për qind e bullgarëve e pëlqejnë kohën e socializmit

Foto: Gallup International

Vitet 80-të të shekullit të 20-të ishin dekada më e mirë për Bullgarinë, sipas 1/4 e pjesëmarrësve në një sondazh të “Gallup International Balkan” të porositur nga gazeta “Kapital”.

Për 13.9 për qind, koha më e mirë ishte në vitet 70-të të shekullit të kaluar.

13.6 për qind e tjerë i konsiderojnë vitet 90-të të reformës si më të mirat.

Dekada e parë dhe e dytë e shekullit të ri janë të zgjedhur përkatësisht nga 13.3 për qind dhe 12.2 për qind e të anketuarve.

Njerëzit e moshës 46-65 i perceptojnë vitet 80-të kohën më të mirë.

Dekadat e mijëvjeçarit të ri vlerësohen më të mirat nga të rinjtë nën 25 vjeç.

Më shumë nga rubrika

Banorja më e re e parkut, Iva

Një ekip ndërkombëtar ka ekzaminuar gjendjen shëndetësore të arinjve në Belica

Në kuadër të kujdesit të vazhdueshëm për arinjtë e murrmë në Parkun e Belicës, Fondacioni “Katër Putrat” zhvilluan ekzaminimet parandaluese vjetore. Veterinerët nga Austria, Bullgaria dhe Gjermania kryen ekografi, radiografi, ekzaminime dentare dhe..

botuar më 23-05-05 12.19.MD

Sipas ministrit të drejtësisë, ndërmjetës po bllokojnë marrjen e shtetësisë

Këshilli për marrjen e shtetësisë bullgare po kontrollon mbi 1000 dosje për 4 muajt e fundit, njoftoi në Kuvendin Popullor ministri i drejtësisë Krum Zarkov. Ai foli me deputetët me kërkesë të partisë “Vëzrazhdane”, e cila sinjalizoi se zyra të..

botuar më 23-05-04 11.41.PD
Asen Mexhidiev

Një qendër emergjente ajrore po krijohet në Bullgari

Qeveria po themelon  një qendër për ndihmë urgjente mjekësore me rrugë ajrore, njoftoi ministri i shëndetësisë Asen Mexhidiev. Nga data 15 maj në strukturë do të emërohen 60 persona. Në territorin e vendit do të ketë 5 baza të ambulancave ajrore - në..

botuar më 23-05-03 7.24.MD