Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Midis klasikëve dhe xhazit – një muzikë shumëngjyrëshe, e gjallë, e pazakontë

Filarmonia e Plevenit feston 70 vjetorin e saj me tri premiera të veprave të Hristo Jocovit

Foto: plevenphil.com

Në vitin 2023, Filarmonia e Plevenit feston 70 vjetorin e saj. Ajo e bën këtë me një sërë koncertesh, i pari prej të cilave, i drejtuar nga Borisllav Jocov, ia dha fillimin e ngjarjeve festive. Në fakt, ky program është një ngjarje, sepse përfshin tre vepra të reja, interesante dhe disi të pazakonta të Hristo Jocovit - një muzikant i famshëm xhaz, por me një arsim serioz klasik, profesor në Akademinë Kombëtare të Muzikës "Panço Vlladigerov", një person me autoritet të madh mes kolegëve të tij.

“Më 17 shkurt në Pleven u mbajt premiera e kësaj “aventure të madhe”, të cilën e ndërmorëm me Ljubomir Gjakovskin, drejtor i Filarmonisë së Plevenit – vë në dukje prof. Jocov. - Prezantuam për herë të parë veprat e mia, Koncertin për trumpet, trombon dhe orkestër me solistët Mihaill Josifov dhe Velisllav Stojanov dhe "Pikturat nga dy botë" - një koncert për marimba dhe orkestër kompozuar për Vasilena Serafimovën - një muzikante e shkëlqyer, aktualisht me karrierë të suksesshme në Evropë dhe botë.

Mezi e pres takimin me publikun më 21 shkurt në sallën "Bullgaria", shton Hristo Jocov.

Për Vasilena Serafimovën, pjesëmarrja në koncerte sjell emocion të veçantë – ato janë një rast për ta zëvendësuar për një kohë të shkurtër Parisin, ku ka jetuar dhe krijuar vitet e fundit, me vendlindjen e saj Pleven dhe për të luajtur me orkestrën me të cilën është rritur, sipas fjalëve të saj.

“Vepra kombinon muzikën klasike dhe improvizuese në një mënyrë delikate dhe interesante. Ka “momente të hapura” ku improvizojmë së bashku, frymëzojmë njëri-tjetrin dhe i bëjmë gjërat në moment. Ky është më tepër një koncert klasik, në të cilin ndihet ndikimi i folklorit bullgar dhe i muzikës ballkanike. Muzika në të dy koncertet është plot ngjyra, e gjallë, nuk përsëritet kurrë” – thotë Vasilena Serafimova.

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Foto: plevenphil.com


Më shumë nga rubrika

Grupi “Ostava” feston ditëlindjen në fund të verës

Për më shumë se 10 vjet, grupi “Ostava” feston ditëlindjen në fund të verës me një koncert në klubin “Majmunarnika” në Sofje. Veprimtaria e sivjetshme e kthyer në traditë është më 30 gusht dhe do të përfshijë si hitet e tyre të dashura për disa..

botuar më 23-08-30 11.10.PD

Aktori Dobrin Dosev me një sfidë muzikore – "Pas teatrit"

Kënga e radhës nga projekti "Artistët këngëtarë" e producentit Igor Markovski e ka titullin – "Pas Teatrit". Kësaj radhe aktori që këndon është Dobrin Dosev – i njohur si nga filmat ku ka marrë pjesë, ashtu edhe vitet e fundit si pjesë e trupës së..

botuar më 23-08-29 10.25.PD

"Kuadroja e verës"

Në vitin 2015 “Deep Zone Project” prezantuan projektin e tyre të parë të përbashkët me këngëtaren Vesi Boneva. Kënga "Kuadroja e verës" është kompozuar nga Dian Savov (Dian Solo) dhe Ljubomir Savov (JuraTone) nga grupi. Nelina Georgieva, Svetlin..

botuar më 23-08-23 1.15.MD