Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Boksierja Sevda Asenova fitoi medaljen e parë të argjendtë për Bullgarinë nga turneu “Stranxha”

Sevda Asenova
Foto: Federata Bullgare e Boksit

Ditën e diel, më 26 shkurt, Medalistja e bronztë e botës dhe kampionia e Evropës në kategorinë deri në 48 kilogramë Sevda Asenova i solli Bullgarisë titullin e parë të edicionit të 74-të të turneut ndërkombëtar të boksit “Stranxha”.  Në finalen e kategorisë më të lehtë për femra, bullgarja 38-vjeçare mundi me vendim unanim të gjyqtarëve Saidakhan Rahmonova (Uzbekistan).

Pas saj, më shumë ar i solli Bullgarisë Svetllana Kamenova në kategorinë deri në 57 kg pas fitores ndaj kinezes Xu Zichun me 4:1 vota të gjyqtarëve dhe Stanimira Petrova në kategorinë deri në 54 kilogramë, e cila mposhti polaken Sandra Drabik me votim unanim të gjyqtarëve - 5:0.

Më shumë nga rubrika

Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov ka mposhtur Lorenzo Musettin në startin në Paris

Grigor Dimitrov nisi me fitore në turneun e tenisit Masters 1000 në Paris me një fond shpërblyes prej 7.6 milionë euro. Ai mundi të 22-tin në botë Lorenzo Musetti nga Italia me 6:2, 6:7 (4), 6:3. Në raundin e dytë, bullgari i renditur i 17-ti..

botuar më 23-10-31 10.03.PD

Pjotër Nesterov me titullin e parë teke nga turnetë ITF

Tenisti bullgar për Kupën “Davis”, Pjotër Nesterov, fitoi titullin teke në turneun e tenisit në fusha të forta në Al Zahra (Kuvajt) me një fond shpërblyes prej 15 mijë dollarësh. Nesterov, i renditur në numrin 4, mundi në finale liderin në..

botuar më 23-10-29 7.49.MD

Shteti siguroi 22 milionë leva /11,25 milionë euro/ për 24 palestra në vitin 2020, u ndërtuan 2

Ministria e Rinisë dhe Sportit ka filluar 16 procese gjyqësore për para të ndara paraprakisht për palestra të pandërtuara në shkollat publike, njoftoi ministri i sportit Dimitër Iliev. Paratë e lëna mënjanë nga shteti dhe të siguruara në vitin 2020..

botuar më 23-10-27 6.54.MD