Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Sofia Film Fest” me një përkulje ndaj natyrës

Foto: ndk.bg

Edicioni i njëzet e shtatë i “Sofia Film Fest” do të hapet sonte në Sofje me dokumentarin gjerman “Zoti i pyjeve”. Regjisori i filmit, Volker Shljondorf, fitues i çmimeve “Oscar” dhe “Palma e Flroinjtë”, do të pritet në një tapet të gjelbër dhe jo të kuq, pasi këtë vit festivali ndjek idenë e gjelbër të mbrojtjes së mjedisit. Ai do të mbjellë edhe pemën e parë në pyllin “Sofia Film Fest”. E ftuar speciale në festival do të jetë aktorja amerikane Xheralldin Çaplin, e cila do të shpërblehet me Çmimin Sofja të Komunës së Sofjes. Të njëjtin çmim me rastin e 80-vjetorit të tij do ta marrë edhe operatori, regjisor dhe skenarist bullgar Radosllav Spasov.


Më shumë nga rubrika

Një film për Prof. Dimitër Atanasov na kujton historinë e "humbur" të Bullgarisë

“Dhe nuk karrugë as tren, por si guralec i shkërmoqur qendron dhe shtrëngon kërcellin e shkulur deri në rrënjë” – nga ky varg i poezisë “Infarkt në zemër” të poetit Boris Hristov vjen edhe titulli i historisë së një filmi. Një histori për të kaluarën..

botuar më 23-09-19 1.05.MD

Festivali i filmit “Sofia DocuMental” prezanton mbi 20 tituj në Sofje

Festivali i filmit “Sofia DocuMental” mbahet në kryeqytetin bullgar nga 18 deri më 25 shtator. Do të shfaqen më shumë se 20 filma dokumentarë - fitues të çmimeve prestigjioze ndërkombëtare, të ndarë në kategori të ndryshme, duke përfshirë “Shoqëria..

botuar më 23-09-18 6.21.MD
Georgi Gospodinov në Festivalin e Arteve Apolonia 2023

Shkrimtari bullgar Georgi Gospodinov mori çmimin letrar "Boccaccio"

Fituesi bullgar i çmimit prestigjioz “Booker” Georgi Gospodinov është shpërblyer edhe me çmimin letrar italian "Boccaccio". Ai është një nga tre laureatët e çmimit 2023, së bashku me gazetaren Stefania Battistini dhe dramaturgun Marco Paolini...

botuar më 23-09-18 11.01.PD