Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Sofia Film Fest” me një përkulje ndaj natyrës

Foto: ndk.bg

Edicioni i njëzet e shtatë i “Sofia Film Fest” do të hapet sonte në Sofje me dokumentarin gjerman “Zoti i pyjeve”. Regjisori i filmit, Volker Shljondorf, fitues i çmimeve “Oscar” dhe “Palma e Flroinjtë”, do të pritet në një tapet të gjelbër dhe jo të kuq, pasi këtë vit festivali ndjek idenë e gjelbër të mbrojtjes së mjedisit. Ai do të mbjellë edhe pemën e parë në pyllin “Sofia Film Fest”. E ftuar speciale në festival do të jetë aktorja amerikane Xheralldin Çaplin, e cila do të shpërblehet me Çmimin Sofja të Komunës së Sofjes. Të njëjtin çmim me rastin e 80-vjetorit të tij do ta marrë edhe operatori, regjisor dhe skenarist bullgar Radosllav Spasov.


Më shumë nga rubrika

Lidhja e Shkrimtarëve Bullgarë mbush 110 vjeç

Lidhja e Shkrimtarëve Bullgarë (SBP) shënon 110 vjet nga krijimi i tij. Shoqata e krijuesve bullgarë u themelua më 8 shtator të vitit 1913. Kryetar i tij u zgjodh Ivan Andrejçin (kritik letrar dhe teatror, ​​poet, shkrimtar, dramaturg dhe përkthyes),..

botuar më 23-09-08 7.05.PD

Filmi “Mësimet e Bllagës” është propozimi bullgar për "Oskar"

Propozimi bullgar për çmimet Oskar është filmi i regjisorit Stefan Komandarev “Mësimet e Bllagës”. Vendimi i komisionit përzgjedhës është marrë njëzëri, njofton Qendra Kombëtare e Filmit. Filmi, i cili tregon historinë e një mësuese të moshuar që u bë..

botuar më 23-09-07 2.37.MD

“Bullgaria nga pamja e një zogu” prezantohet në Shkup

“Bullgaria nga pamja e një zogu” – kështu quhet ekspozita, e cila hapet më 5 shtator në galerinë e brendshme të Qendrës Kulturore dhe Informative të Bullgarisë në Shkuptë Republikës së Maqedonisë së Veriut, me rastin e shënimit të Ditës së Bashkimit..

botuar më 23-09-05 7.25.PD