Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në 244 seksione jashtë vendit votimi do të bëhet me makinë

Foto: BGNES

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve prezantoi fletëvotimet me letër dhe makineri për brenda dhe jashtë vendit. Në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 2 prillit, fletëvotimi me makinë është 20 centimetra, ndërsa fletëvotimi me letër është 60 centimetra. Në 244 nga gjithsej 738 seksione jashtë vendit, votimi do të bëhet me makinë. Fletëvotimi për votim jashtë vendit do të jetë i njëjtë si brenda vendit, por pa preferenca.

Më shumë nga rubrika

Komisioni parlamentar i mbrojtjes propozon dërgimin e raketave me defekt në Ukrainë

Bullgaria do t’i dhurojë Ukrainës raketa kundërajrore të dëmtuara dhe municione për armë të vogla automatike që nuk janë më të nevojshme. Kjo u votua nga deputetët e komisionit parlamentar të mbrojtjes në një projektvendim për ofrimin e ndihmës..

botuar më 23-09-26 6.32.MD

Një gjykatë në Londër akuzoi pesë bullgarë për spiunazh për Rusinë

Pesë bullgarët e dënuar në Britaninë e Madhe për spiunazh në dobi të Rusisë mbeten në burg. Orlin Rusev, Biser Xhambazov, Katrin Ivanova, Ivan Stojanov dhe Vanja Gaberova u akuzuan sot për konspiracion për të kryer spiunazh, vëzhgim të personave..

botuar më 23-09-26 5.31.MD
Bojko Borisov

Bojko Borisov qortoi partnerin jo-koalicioni PP-DB

Lideri i GERB-it, Bojko Borisov, vuri në dyshim stabilitetin e qeverisë, nëse i ashtuquajturi partner jo koalicioni “Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike” (PP-DB) nuk i mbështet kandidatët e tyre në raundin e dytë të zgjedhjeve lokale në..

botuar më 23-09-26 4.43.MD