Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pranvera astronomike po vjen

Foto: Pixabay

Pranvera astronomike në Bullgari fillon sot në orën 23:24 me orën lokale. Është gjithashtu dita e ekuinoksit të pranverës, njofton Instituti Kombëtar i Meteorologjisë dhe Hidrologjisë.

Me rastin e ardhjes së pranverës astronomike në Stara Zagora, me idenë e “Klubit Rotari”, nga sot një tabelë elektronike në qendër të qytetit fillon të njoftojë paraqitjen e të porsalindurve në qytet në kohë reale me një sinjal zanor, kohën e lindjes dhe emrin e foshnjës, njoftoi Elena Ballabanova nga Radio Stara Zagora. Pjesën tjetër të kohës, tabela do të tregojë numrin total të foshnjave të lindura në Stara Zagora që nga fillimi i vitit.


Më shumë nga rubrika

Kryeministri Nikollaj Denkov

Kryeministri Denkov do të takohet me kancelarin gjerman Olaf Scholz

Kryeministri Nikollaj Denkov niset për në Berlin, ku do të takohet me kancelarin federal të Gjermanisë, Olaf Scholz. Në takimin e sotëm, të dy do të diskutojnë tema që kanë të bëjnë me Shengenin, Ballkanin Perëndimor, luftën në Ukrainë dhe bisedimet e..

botuar më 23-10-04 3.59.MD

Opozita deklaroi se është kundër marrëveshjes me energjetikët

“BSP për Bullgarinë” shprehu mospajtim me Marrëveshjen ndërmjet kryeministrit Nikollaj Denkov, përfaqësuesve të Këshillit të Ministrave, përfaqësuesve të popullit nga partitë mbështetëse të qeverisë dhe përfaqësuesve të organizatave sindikaliste në..

botuar më 23-10-04 3.53.MD
Atanas Sllavov

Sipas ministrit të drejtësisë shteti duhet të ndërmarrë masa për tempullin e mbyllur rus

Ministri i drejtësisë, Atanas Sllavov, lejoi ndërmarrjen e masave shtetërore në lidhje me kishën e mbyllur “Shën Nikollaj Mirlikijski” nga ambasada ruse. “Është e papranueshme që shteti rus, në personin e ambasadores Mitrofanova, të..

botuar më 23-10-04 1.46.MD