Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pranvera astronomike po vjen

Foto: Pixabay

Pranvera astronomike në Bullgari fillon sot në orën 23:24 me orën lokale. Është gjithashtu dita e ekuinoksit të pranverës, njofton Instituti Kombëtar i Meteorologjisë dhe Hidrologjisë.

Me rastin e ardhjes së pranverës astronomike në Stara Zagora, me idenë e “Klubit Rotari”, nga sot një tabelë elektronike në qendër të qytetit fillon të njoftojë paraqitjen e të porsalindurve në qytet në kohë reale me një sinjal zanor, kohën e lindjes dhe emrin e foshnjës, njoftoi Elena Ballabanova nga Radio Stara Zagora. Pjesën tjetër të kohës, tabela do të tregojë numrin total të foshnjave të lindura në Stara Zagora që nga fillimi i vitit.


Më shumë nga rubrika

Kisha Ruse

Sinodi i Shenjtë i Kishës Ortodokse Bullgare do të diskutojë rastin me Kishën Ruse

Sinodi i Shenjtë i Kishës Ortodokse Bullgare mblidhet sot për të diskutuar rastin me kishën “Shën Nikollaj Mirlikijski” të kryeqytetit, e njohur si Kisha Ruse. Tempulli u mbyll nga Ambasada Ruse në vendin tonë pasi vendi ynë dëboi tre priftërinj të..

botuar më 23-10-03 7.05.PD

Parashikimi i motit për 3 tetorin

Të martën temperaturat minimale do të jenë nga 8 deri në 13°, në bregun jugor të Detit të Zi deri në 18°, në Sofje – 9°. Gjatë ditës do të jetë kryesisht me diell. Temperatura maksimale do të jetë nga 22 në 27°, në kryeqytet - 23°. Do të..

botuar më 23-10-02 7.15.MD
Kirill Petkov

PP-DB paraqitën propozime për reforma në shërbime, GERB nuk do t’i mbështesë

Grupi parlamentar i PP-DB dorëzoi në sekretariatin e Kuvendit Popullor projektligjet për reformat në shërbimet e sigurisë. Lidhur me këtë, bashkëkryetari i koalicionit Kirill Petkov njoftoi se kishte takime me ministrin e jashtëm austriak dhe..

botuar më 23-10-02 6.28.MD