Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria do të marrë pjesë në një turne në Argjentinë për persona me sindromën Down

Foto: Facebook/FAPABulgaria

Një gjimnast dhe katër atletë të gjimnastikës sportive do të përfaqësojnë Bullgarinë në garën më të madhe të Amerikës - "America Tri Games" për personat me sindromën Down, e cila do të mbahet në Argjentinë. Gara është pjesë e kalendarit sportiv të Federatës Botërore për Atletët me Sindromën Down – SUDS. Në të do të marrin pjesë sportistë nga 11 vende: Brazili, Kili, Kolumbia, SHBA, Guatemala, Meksika, Uruguai, Bullgaria, Portugalia, Shqipëria dhe Argjentina.

Më shumë nga rubrika

Ivana Tonkova me titullin e katërt ballkanik në çiklizëm

Çiklistja më e mirë bullgare Ivana Tonkova u rikthye pas një dëmtimi të rëndë dhe u bë kampione e Ballkanit për femra nën 23 vjeç dhe e dyta në kategorinë e femrave elitë, raporton “Sportal”. Gara u mbajt fundjavën e kaluar në Larisa (Greqi)...

botuar më 23-09-06 4.35.MD

Yjet e futbollit do të luajnë në “Ndeshjen e Shpresës” në Sofje

Sot, më 6 shtator, në Ditën e Bashkimit të Bullgarisë , në orën 17:00 në Stadiumin Kombëtar “Vasill Levski” do të mbahet ndeshja bamirëse “Ndeshja e Shpresës”. Organizatori i saj është ish-kapiteni i kombëtares Stilijan Petrov. Mjetet e..

botuar më 23-09-06 7.05.PD

Një titull historik botëror në not për Petër Micin

Petër Micin fitoi titullin në 400 metra stil i lirë në Kampionatin Botëror të Notit për të rinj dhe vajza në qytetin izraelit të Netanja. Sportisti18-vjeçar i Vihren - Sandanski, i cili është rekordmen botëror në këtë disiplinë, përfundoi me kohën..

botuar më 23-09-05 10.48.PD