Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria do të marrë pjesë në një turne në Argjentinë për persona me sindromën Down

Foto: Facebook/FAPABulgaria

Një gjimnast dhe katër atletë të gjimnastikës sportive do të përfaqësojnë Bullgarinë në garën më të madhe të Amerikës - "America Tri Games" për personat me sindromën Down, e cila do të mbahet në Argjentinë. Gara është pjesë e kalendarit sportiv të Federatës Botërore për Atletët me Sindromën Down – SUDS. Në të do të marrin pjesë sportistë nga 11 vende: Brazili, Kili, Kolumbia, SHBA, Guatemala, Meksika, Uruguai, Bullgaria, Portugalia, Shqipëria dhe Argjentina.

Më shumë nga rubrika

Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov me fitore vendimtare ndaj Andy Murray në SHBA

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov mundi veteranin skocez dhe ish-numrin një të botës Andy Murray dhe me një fitore kategorike në tre sete (6:3, 6:4, 6:1) u kualifikua në raundin e tretë të Kampionatit të Hapur të Shteteve të Bashkuara...

botuar më 23-09-01 11.24.PD

Një çiklist çek fitoi Turneun e Çiklizmit të Bullgarisë

Çeku Michal Schuran është kampion në edicionin e 70-të të Turit të Çiklizmit të Bullgarisë. Në fazën e fundit, të pestë, - 128.4 kilometra nga Sliveni deri në Shumen, ai përfundoi në mes të grupit kryesor, gjë që i mjaftoi atij për suksesin..

botuar më 23-08-31 6.12.MD
Petër Micin

Notari Petër Micin u njoh zyrtarisht si mbajtësi i rekordit botëror

Federata Bullgare "Sportet e Notit" mori një certifikatë zyrtare nga Federata Ndërkombëtare e Sporteve Ujore (World Aquatics) për rekordin botëror në 400 metra stil i lirë për juniorë, të vendosur nga Petër Micin. Arritja e re më e mirë prej..

botuar më 23-08-31 4.34.MD