Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Moska dhe Pekini janë kundër një skenari bërthamor në Ukrainë

Foto: BGNES

Pas bisedimeve zyrtare në Kremlin, liderët e Rusisë dhe Kinës, Vladimir Putin dhe Xi Jinping, riafirmuan parimin se nuk mund të ketë fitues në një luftë bërthamore dhe ajo nuk duhet të fillojë kurrë.

"Ne besojmë se shumë nga dispozitat në planin e paqes të propozuar nga Kina korrespondojnë me qasjen ruse dhe mund të merren si bazë e zgjidhjes së paqes kur ka gatishmëri për të në Perëndim dhe në Kiev," tha Putin, duke pranuar se tani për tani nuk ka një gatishmëri të tillë. Ai dha si shembull synimin e Britanisë së Madhe për t'i dorëzuar Ukrainës jo vetëm tanke, por edhe predha me uranium të varfëruar. “Nëse e gjithë kjo ndodh, atëherë Rusia do të detyrohet të reagojë në përputhje me rrethanat, duke pasur parasysh se Perëndimi kolektiv ka filluar të përdorë armë me komponentë bërthamore”, shtoi Putin.

Foto: EPA/BGNES

Shtetet e Bashkuara nuk besojnë se Kina është në gjendje të jetë një ndërmjetës i paanshëm midis Moskës dhe Kievit për luftën në Ukrainë, tha zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby. Ai vuri në dukje se Kina nuk kritikon pushtimin rus të Ukrainës dhe vazhdon të blejë naftë ruse me paratë nga të cilat Kremlini paguan për luftën. Kina, shtoi Kirby, "vazhdon të përsërisë propagandën ruse" se SHBA dhe vendet e tjera perëndimore janë fajtorë për luftën, raportoi AFP.

Më shumë nga rubrika

Fotoja është ilustruese

U zhduk një helikopter

Një helikopter privat bujqësor u zhduk në afërsi të fshatit Gërmen, jo shumë larg qytetit Goce Dellçevit. Deri më tani nuk ka asnjë lidhje me pilotin. Makina u mor me qira nga Ndërmarrja Shtetërore Jugperëndimore për të spërkatur pishnajat kundër..

botuar më 23-09-22 5.06.MD
Nikollaj Denkov

Kur bullgarët bashkohen, asgjë nuk mund t’i ndalojë

“Ka tri mësime politike”, tha kryeministri Nikollaj Denkov në një ceremoni përpara Monumentit të Pavarësisë në Sofje me rastin e 115 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Bullgarisë. E para është se kur bullgarët bashkohen, asgjë nuk mund t’i ndalojë;..

botuar më 23-09-22 12.51.MD

Presidenti nuk do të lejojë që shërbimet të ristrukturohen

“Mosbesimi ndaj shërbimeve shprehet nga njerëz që duan të vënë dorë mbi shërbimet dhe për herë të parë në historinë tonë të re të kenë një gjurmë politike në shërbimet bullgare të sigurisë. Jam e sigurt se presidenti Radev nuk do ta lejojë këtë.” Këtë e..

botuar më 23-09-22 12.21.MD