Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Moska dhe Pekini janë kundër një skenari bërthamor në Ukrainë

Foto: BGNES

Pas bisedimeve zyrtare në Kremlin, liderët e Rusisë dhe Kinës, Vladimir Putin dhe Xi Jinping, riafirmuan parimin se nuk mund të ketë fitues në një luftë bërthamore dhe ajo nuk duhet të fillojë kurrë.

"Ne besojmë se shumë nga dispozitat në planin e paqes të propozuar nga Kina korrespondojnë me qasjen ruse dhe mund të merren si bazë e zgjidhjes së paqes kur ka gatishmëri për të në Perëndim dhe në Kiev," tha Putin, duke pranuar se tani për tani nuk ka një gatishmëri të tillë. Ai dha si shembull synimin e Britanisë së Madhe për t'i dorëzuar Ukrainës jo vetëm tanke, por edhe predha me uranium të varfëruar. “Nëse e gjithë kjo ndodh, atëherë Rusia do të detyrohet të reagojë në përputhje me rrethanat, duke pasur parasysh se Perëndimi kolektiv ka filluar të përdorë armë me komponentë bërthamore”, shtoi Putin.

Foto: EPA/BGNES

Shtetet e Bashkuara nuk besojnë se Kina është në gjendje të jetë një ndërmjetës i paanshëm midis Moskës dhe Kievit për luftën në Ukrainë, tha zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby. Ai vuri në dukje se Kina nuk kritikon pushtimin rus të Ukrainës dhe vazhdon të blejë naftë ruse me paratë nga të cilat Kremlini paguan për luftën. Kina, shtoi Kirby, "vazhdon të përsërisë propagandën ruse" se SHBA dhe vendet e tjera perëndimore janë fajtorë për luftën, raportoi AFP.

Më shumë nga rubrika

Konventa e Stambollit, e pa ratifikuar nga Bullgaria, bëhet e detyrueshme për BE-në

Edhe pse nuk është ratifikuar në nivel kombëtar nga gjashtë vende, përfshirë Bullgarinë, Konventa e Stambollit hyn në fuqi në të gjithë Bashkimin Evropian më 1 tetor, njoftoi Komisioni Evropian.Vendet anëtare, edhe nëse nuk e kanë ratifikuar atë,..

botuar më 23-09-29 4.44.MD

Kryeministri dhe presidenti bënë thirrje për sinkron dhe konsensus në politikën e jashtme

Bullgaria të jetë një anëtare aktive e BE-së dhe NATO-së, duke vendosur drejtimin në to. Hyrja në Shengen dhe Eurozonë, anëtarësimi në Organizatën për Bashkëpunimin dhe Zhvillimin Ekonomik, kështu ministrja e jashtme Maria Gabriel i përcaktoi..

botuar më 23-09-29 12.56.MD

Para votimit vendor shtynë diskutimet në Kuvendin Popullor për Buxhetin 2024

Lideri i GERB-it, Bojko Borisov, deklaroi se rezultati më i mirë përfundimtar i zgjedhjeve lokale do të ishte nëse të tri partitë që hyjnë në qeveri do të kishin më së shumti këshilltarë dhe kryetarë komunash. “Kjo do të riafirmojë qeverinë”, tha..

botuar më 23-09-29 11.57.PD