Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria dëshiron që BE të përfshijë energjinë bërthamore në tranzicionin e gjelbër

Didier Reynders
Foto: Angelina Piskova

Nga Bullgaria ka ende shumë për të dëshiruar në luftën kundër korrupsionit, lobimit, shpërndarjes së reklamave shtetërore në media, tha Komisioneri Evropian për Drejtësinë Didier Reynders. Pas Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme në Bruksel, ai tha se një raund i ri diskutimesh për sundimin e ligjit është mbajtur me Belgjikën, Bullgarinë dhe Republikën Çeke. Reynders vuri në dukje si hapa pozitivë nga Sofja angazhimin për të krijuar një mekanizëm efektiv për përgjegjësinë penale të kryeprokurorit, për punën e komisionit kundër korrupsionit dhe për krijimin e një këshilli për zhvillimin e shoqërisë civile, vuri në dukje korrespondentja e BNR, Angelina Piskova.

Zëvendësministrja e Punëve të Jashtme Velisllava Petrova deklaroi para Këshillit të Punëve të Përgjithshme se funksionimi korrekt i tregut të përbashkët është jashtëzakonisht i rëndësishëm për Bullgarinë, duke lehtësuar rregulloret dhe procedurat burokratike, në mënyrë që të mos përkeqësohet konkurrenca në vetë BE-në. Ajo nënvizoi gjithashtu rëndësinë e energjisë bërthamore për pavarësinë energjetike të BE-së në kuadër të tranzicionit të gjelbër.

Më shumë nga rubrika

Fotoja është ilustruese

U zhduk një helikopter

Një helikopter privat bujqësor u zhduk në afërsi të fshatit Gërmen, jo shumë larg qytetit Goce Dellçevit. Deri më tani nuk ka asnjë lidhje me pilotin. Makina u mor me qira nga Ndërmarrja Shtetërore Jugperëndimore për të spërkatur pishnajat kundër..

botuar më 23-09-22 5.06.MD
Nikollaj Denkov

Kur bullgarët bashkohen, asgjë nuk mund t’i ndalojë

“Ka tri mësime politike”, tha kryeministri Nikollaj Denkov në një ceremoni përpara Monumentit të Pavarësisë në Sofje me rastin e 115 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Bullgarisë. E para është se kur bullgarët bashkohen, asgjë nuk mund t’i ndalojë;..

botuar më 23-09-22 12.51.MD

Presidenti nuk do të lejojë që shërbimet të ristrukturohen

“Mosbesimi ndaj shërbimeve shprehet nga njerëz që duan të vënë dorë mbi shërbimet dhe për herë të parë në historinë tonë të re të kenë një gjurmë politike në shërbimet bullgare të sigurisë. Jam e sigurt se presidenti Radev nuk do ta lejojë këtë.” Këtë e..

botuar më 23-09-22 12.21.MD