Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Humbësja me fat” Tomova u kualifikua në turin e dytë në Miami

Foto: Rojters

Viktoria Tomova u kualifikua në raundin e dytë të turneut të tenisit të serisë WTA1000 në Miami. Tenistja bullgare u largua në raundin e dytë të kualifikimeve pasi humbi 2:6, 3:6 nga Viktorija Golubic nga Zvicra, por gjithsesi mori një vend në shortin kryesor si "humbëse me fat" pas tërheqjes së Lauren Davis nga SHBA. Tomova u ndesh në raundin e parë me Ana-Karolina Schmidlova nga Sllovakia dhe për një orë e gjysmë lojë arriti sukses me 7:5, 6:2. Në raundin e ardhshëm Tomova, e cila është e 96-ta në renditjen botërore, do të garojë me të rendituren e 30-të, Danielle Collins nga SHBA-ja.

Më shumë nga rubrika

Një titull historik botëror në not për Petër Micin

Petër Micin fitoi titullin në 400 metra stil i lirë në Kampionatin Botëror të Notit për të rinj dhe vajza në qytetin izraelit të Netanja. Sportisti18-vjeçar i Vihren - Sandanski, i cili është rekordmen botëror në këtë disiplinë, përfundoi me kohën..

botuar më 23-09-05 10.48.PD

150 çiklistë nga e gjithë bota marrin pjesë në edicionin e 10-të të “Danubit Ultra”

Edicioni i 10 jubilar i ecjes me biçikletë "Danubi Ultra" , e cila është një ngjarje kryesore sportive dhe turistike në Bullgari, do të fillojë më 5 shtator nga qyteti danubian Vidin. Në këtë iniciativë do të marrin pjesë më shumë se 150 çiklistë..

botuar më 23-09-04 5.10.MD
Nurgyul Salimova

Nurgyul Salimova me një prezantim rekord në renditjen botërore të FIDE

Medalistja e argjendtë e Kupës Botërore të Shahut Nurgyul Salimova është ngjitur tetë vende në renditjen botërore të Federatës Ndërkombëtare FIDE. Falë suksesit të madh në Baku, bullgarja regjistroi renditjen e saj më të lartë dhe tashmë është e..

botuar më 23-09-04 3.27.MD