Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Humbësja me fat” Tomova u kualifikua në turin e dytë në Miami

Foto: Rojters

Viktoria Tomova u kualifikua në raundin e dytë të turneut të tenisit të serisë WTA1000 në Miami. Tenistja bullgare u largua në raundin e dytë të kualifikimeve pasi humbi 2:6, 3:6 nga Viktorija Golubic nga Zvicra, por gjithsesi mori një vend në shortin kryesor si "humbëse me fat" pas tërheqjes së Lauren Davis nga SHBA. Tomova u ndesh në raundin e parë me Ana-Karolina Schmidlova nga Sllovakia dhe për një orë e gjysmë lojë arriti sukses me 7:5, 6:2. Në raundin e ardhshëm Tomova, e cila është e 96-ta në renditjen botërore, do të garojë me të rendituren e 30-të, Danielle Collins nga SHBA-ja.

Më shumë nga rubrika

Canko Cankov

Canko Cankov notoi mbi 36 km në ujërat e ftohta të Oqeanit Paqësor

Bashkatdhetari ynë Canko Cankov u bë kampion i botës në garën e vështirë në Oqeanin Paqësor, e cila zgjati 10 orë, 33 minuta e 29 sekonda. Ai është gjithashtu bullgari i parë që notoi me sukses 36 kilometra nga ishulli Santa Catalina deri në Los..

botuar më 23-08-29 11.50.PD

Volejbollistet tona shkojnë në çerekfinale

Kombëtarja e volejbollit për femra e Bullgarisë mposhti ekipin e Sllovakisë me rezultat 3:2 (16:25, 17:25, 25:19, 25:20, 15:9) në fazën e 16-të të kampionatit në Firence të Italisë. Vajzat u kualifikuan në mesin e tetë skuadrave më të mira të..

botuar më 23-08-28 1.10.MD
Llora Hristova

Llora Hristova me tre medalje të arta në Kampionatin Botëror Veror të Biatlonit

Ditën e diel bullgarja Llora Hristova fitoi medaljen e artë në startin e saj të tretë në Kampionatin Botëror Veror të Biatlonit në Oserble(Sllovaki) - në ndjekjen për vajza, ku përfundoi me rezultat 28:24.3 minuta dhe me 5 humbje në gjuajtje. Në..

botuar më 23-08-28 10.08.PD