Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 23 marsin

Reshjet ndalojnë nga perëndimi në lindje, ngrohja po vjen

Foto: BGNES

Të enjten temperaturat minimale në Bullgari do të jenë nga 2 deri në 7°. Në Sofje - 4°. Në vend do të ketë vranësira të shpërndara. Në zonat lindore do të ketë reshje shiu. Temperaturat maksimale do të jenë nga 12 deri në 17°, në kryeqytet - 14°.

Mbi Detin e Zi do të mbajë vranësira dhe reshje shiu. Temperaturat maksimale do të arrijnë deri në 12°. Temperatura e ujit të detit është 8-9°. Eksitimi i detit do të jetë 2-3 ballë.

Në male do të ketë reshje shiu në masivin qendror dhe atë lindor. Temperatura maksimale në lartësinë 1200 m do të jetë 6°, në 2000 m rreth 2°.

Temperaturat do të rriten ndjeshëm ditën e premte.

Moti jashtë shtetit

Në Evropë do të bjerë shi në veri - verilindje, në pjesën qendrore të kontinentit, në Alpe dhe mbi Detin Egje. Në jug do të mbajë diell dhe vranësira të shpërndara. Në Londër pritet 14°, në Moskë 11, në Berlin do të jetë deri në 16°, në Paris – 15. Në Madrid dhe në Romë do të jetë 21 dhe 20°. Kryeqyteti më i ngrohtë do të jetë Beogradi me 22°. Do të jetë 17° në Bukuresht dhe Athinë, 11° në Stamboll.

Në Nju Jork dhe Montreal do të jetë 13 dhe 4°, në Vankuver dhe në Çikago do të jetë 8 dhe 11°. 12° pritet në Los Anxhelos, 27 dhe 28° në Miami dhe Mexico City, 22 dhe 28° në Buenos Aires dhe Rio de Janeiro. Do të jetë 27° në Dubai, përkatësisht 9 dhe 18° në Jerusalem dhe Teheran.

Më shumë nga rubrika

Janka Takeva

Mësuesit hyjnë në grevë nëse nuk marrin rritje pagash

Nëse votimi i buxhetit të shtetit zvarritet, mësuesit do të hyjnë në grevë pasi nuk mund të marrin rritjen e kontraktuar të pagave të tyre nga 1 janari i këtij viti, tha për BNT kryetarja e Sindikatës së Mësuesve Bullgar, Janka Takeva. Ajo shpjegoi se..

botuar më 23-06-02 12.04.MD

PP-DB dhe GERB-SDS miratuan një listë të ministrave për një kabinet të përbashkët

“Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike” (PP-DB) dhe GERB-SDS, të cilat po negociojnë për të formuar një qeveri me mandatin e dytë, miratuan një listë me emrat e ministrave të mundshëm të ardhshëm, tha për Nova TV kandidati i PP-DB për..

botuar më 23-06-02 10.06.PD

Parashikimi i motit për 2 qershorin 2023

Ditën e premte do të jetë kryesisht me diell. Pas mesditës do të zhvillohen vranësira. Vetëm në vende të izoluara në rajonet perëndimore të Bullgarisë do të ketë reshje të shkurtra shiu. Temperaturat minimale do të jenë nga 11 deri në 15°, në Sofje –..

botuar më 23-06-01 6.35.MD