Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryeqyteti i vjetër bullgar Veliko Tërnovo po shënon festën e tij

Foto: Zdravka Masljankova

Qyteti Veliko Tërnovo për vitin 144 sot shënon festën e tij. Dita i kushtohet fitores së Mbretit Ivan Asen II te Kllokotnica në vitin 1230 mbi trupat e sundimtarit të Epirit, Teodor Komnin. Kryeqyteti i Mbretërisë së Dytë Bullgare, ish Tërnovgrad (shek. XII-XIV) ishte gjithashtu qyteti i parë bullgar që zgjodhi një datë historike për festën e tij pas Çlirimit. Kjo ndodhi në vitin 1879.

Në kremtimet asistoi edhe nënpresidentja Ilijana Jotova. Me rastin e festës, në kishën historike “Shën 40 Martirët”, u mbajt liturgji solemne, ku u sollën një pjesë e lipsaneve të Shën Joan Rillsk, njoftoi korrespondentja e BNR në Veliko Tërnovo, Zdravka Masljankova.

Sot, Tërnovo është qyteti i 15-të më i madh në vend dhe padyshim një nga më të bukurit dhe më të vizituarit në Bullgari.


Më shumë nga rubrika

Festojmë 1160 vjetorin e krijimit të alfabetit glagolik

Në mesin e shekullit të 9-të, shteti bullgar, në të cilin paganizmi ende mbizotëronte, mbulonte një pjesë të madhe të Gadishullit Ballkanik. Detyra për pranimin e krishterimit, i cili ishte vendosur në Evropë, i ra princit Boris I , i cili në..

botuar më 23-06-24 12.25.MD
Besimtarët e vjetër rusë u vendosën në Tatarica gati 300 vjet më parë

Besimtarët e Vjetër Rusë nga fshati Tatarica, të cilët jetojnë sipas kanuneve të Ortodoksisë së Vjetër

Nëse frekuentoni fshatin Tatarica në rajonin e qytetit Silistra, do të shihni shtëpi të vjetra njëkatëshe me çati të kruspullosura, të ndërtuara në stilin rus, ndërsa në rrugët plotë pluhur mund të takoni burra të moshuar, mjekërgjatë, me sy të..

botuar më 23-06-18 12.45.MD

Patriarku Neofit u nderua për praninë e tij në jetën shpirtërore të kombit

Me rastin e 75-vjetorit të udhëheqësit shpirtëror ortodoks bullgar, nënpresidentja Ilijana Jotova i dha një çmim Patriarkut Neofit për praninë e tij të ndritur në jetën shpirtërore të kombit. Çmimi mban emrin e prof. Marko Semov (1939-2007)-..

botuar më 23-06-16 1.10.MD