Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryeqyteti i vjetër bullgar Veliko Tërnovo po shënon festën e tij

Foto: Zdravka Masljankova

Qyteti Veliko Tërnovo për vitin 144 sot shënon festën e tij. Dita i kushtohet fitores së Mbretit Ivan Asen II te Kllokotnica në vitin 1230 mbi trupat e sundimtarit të Epirit, Teodor Komnin. Kryeqyteti i Mbretërisë së Dytë Bullgare, ish Tërnovgrad (shek. XII-XIV) ishte gjithashtu qyteti i parë bullgar që zgjodhi një datë historike për festën e tij pas Çlirimit. Kjo ndodhi në vitin 1879.

Në kremtimet asistoi edhe nënpresidentja Ilijana Jotova. Me rastin e festës, në kishën historike “Shën 40 Martirët”, u mbajt liturgji solemne, ku u sollën një pjesë e lipsaneve të Shën Joan Rillsk, njoftoi korrespondentja e BNR në Veliko Tërnovo, Zdravka Masljankova.

Sot, Tërnovo është qyteti i 15-të më i madh në vend dhe padyshim një nga më të bukurit dhe më të vizituarit në Bullgari.


Më shumë nga rubrika

Ivan Paraskevov me familjen e tij

Inaugurojnë një monument të krijuesit të trengjyrëshit bullgar Ivan Paraskevov

Në qytetin e Bullgarisë Juglindore Jamboll, sot do të inaugurojnë bust-monumentin e parë të Ivan Paraskevov, sipas idesë së të cilit u krijua flamuri i Braillës - prototip i trengjyrëshit tonë kombëtar. Atdhetari, i cili lindi rreth vitit 1817 në..

botuar më 23-09-13 7.05.PD
Muzeu Historik në qytetin Bellovo

U gjet një letër në një shishe të një shekulli e gjysmë më parë

Ndërtuesit e linjës hekurudhore të shpejtësisë së lartë midis stacioneve “Septemvri” dhe “Kostenec” zbuluan një letër përkujtimore të vulosur në një shishe për brezat e ardhshëm. Mesazhi është nga krijuesit e urës së vjetër hekurudhore mbi lumin..

botuar më 23-09-12 11.49.PD
Sapareva Banja

Një varr romak i shekullit IV do të zbukurojë qendrën e Sapareva Banja

Një varr romak, i zbuluar gjatë rinovimit të një shtëpie dhe të rrugëve më shumë se 10 vjet më parë në Sapareva Banja, është zhvendosur nga vendi ku ndodhej që në shekullin IV, pranë gejzerit mineral, rreth 700 m afër qendrës së qytetit turistik...

botuar më 23-09-11 6.31.MD