Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Paralajmërojnë për importin jo korrekt të miliona vezëve nga Ukraina

Foto: Ani Petrova

Sipas një programi partner, 2.5 milionë vezë u importuan nga Ukraina në Bullgari, tha për BNR kryetari i Bashkimit të Mbarështuesve të Shpendëve, Ivajllo Gëllëbov. Ai shprehu frikën se deri në Pashkët importi do të kalojë 10 milionë dhe vezët do të riemërohen si bullgare. Bashkimi do të referojë Agjencinë e Sigurisë së Ushqimeve për të hetuar rastin e manipulimit të origjinës. Informacion u kërkua edhe nga Agjencia “Dogana”.

Mbi 120 firma prodhojnë 4 milionë vezë në ditë në Bullgari. 1 milion eksportohen, shpjegoi Gëllëbov. Sipas Eurostat, çmimi i vezëve në BE është më i ulëti në Bullgari. Nga prodhuesi, copa del me një çmim prej më pak se 16 cent euro. Gëllëbov theksoi se industria bullgare e shpendëve është në gjendje të mirë dhe e kënaq konsumin e brendshëm me vezë dhe mish shpendësh.


Më shumë nga rubrika

Kisha Ortodokse Bullgare nuk ka autorizime të hapë Kishën Ruse në Sofje

Sinodi i Shenjtë i Kishës Ortodokse Bullgare shpreson që Kisha Ruse “Shën Nikollaj Miriklijski” të hapet sa më shpejt, por kjo nuk është në kompetencat dhe autorizimet e Kishës Ortodokse Bullgare dhe Patrikanës Bullgare. Kështu deklaroi zëdhënësi i..

botuar më 23-10-03 4.05.MD

Bullgaria dëshiron të tërheqë trafikun e mallrave nga Kazakistani

Sigurimi i lidhjes së shpejtë dhe efikase midis Azisë dhe Evropës përmes porteve bullgare është ndër prioritetet e qeverisë. Kështu deklaroi ministri i transportit dhe komunikacioneve Georgi Gvozdejkov në një takim me ambasadorin e Kazakistanit Viktor..

botuar më 23-10-03 3.11.MD
Nga e majta në të djathtë Ivajllo Vëllçev, Toshko Jordanov dhe Stanisllav Ballabanov nga ITN

Policia ekonomike kontrollon drejtuesit e protestës së punëtorëve të energjetikës

Vazhdojnë për të pestën ditë protestat dhe bllokimet e rrugëve kyçe nga minatorët dhe punonjësit e energjetikës, të pakënaqur me planet territoriale për një kalim të drejtë drejt ekonomisë së gjelbër në rajonet e qymyrit. Sot në Kuvendin Popullor..

botuar më 23-10-03 2.46.MD