Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Paralajmërojnë për importin jo korrekt të miliona vezëve nga Ukraina

Foto: Ani Petrova

Sipas një programi partner, 2.5 milionë vezë u importuan nga Ukraina në Bullgari, tha për BNR kryetari i Bashkimit të Mbarështuesve të Shpendëve, Ivajllo Gëllëbov. Ai shprehu frikën se deri në Pashkët importi do të kalojë 10 milionë dhe vezët do të riemërohen si bullgare. Bashkimi do të referojë Agjencinë e Sigurisë së Ushqimeve për të hetuar rastin e manipulimit të origjinës. Informacion u kërkua edhe nga Agjencia “Dogana”.

Mbi 120 firma prodhojnë 4 milionë vezë në ditë në Bullgari. 1 milion eksportohen, shpjegoi Gëllëbov. Sipas Eurostat, çmimi i vezëve në BE është më i ulëti në Bullgari. Nga prodhuesi, copa del me një çmim prej më pak se 16 cent euro. Gëllëbov theksoi se industria bullgare e shpendëve është në gjendje të mirë dhe e kënaq konsumin e brendshëm me vezë dhe mish shpendësh.


Më shumë nga rubrika

Nikollaj Denkov

Kryeministri bullgar mendon se Rusia nuk mund të flasë për respektimin e marrëveshjeve

Nëse Ukraina shfrytëzon raketat ose pjesët e raketave të dërguara nga Bullgaria, ato do të jenë për mbrojtjen e qyteteve të saj, jo për sulm. Kështu kryeministri Nikollaj Denkov komentoi reagimin e ashpër të Moskës pas vendimit të parlamentit në Sofje..

botuar më 23-09-28 9.52.PD

Parashikimi i motit për 28 tetorin 2023

Gjatë natës dhe nesër vranësira do të jetë e shpërndarë, kryesisht e theksuar në Bullgarinë Jugore dhe Lindore, ku vende-vende do të ketë reshje të dobëta shiu. Do të fryjë erë mesatare nga verilindja, por në mbrëmje gradualisht do të dobësohet...

botuar më 23-09-27 6.25.MD
Kisha Ruse

Agjencia Kombëtare e Sigurisë Shtetërore do të kontrollojë se kush e zotëron Kishën Ruse

Prokuroria e qytetit të Sofjes ngarkoi Agjencinë Kombëtare të Sigurisë Shtetërore të kontrollojë pronësinë e kishës “Shën Nikollaj Mirlikijski”, i njohur si Kisha Ruse, pas dy sinjaleve të një grupi përfaqësuesish të popullit dhe shoqatës civile..

botuar më 23-09-27 6.07.MD