Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Turqia kryesoi renditjen për partner të preferuar të biznesit bullgar

Foto: ЕPА/BGNES

Një studim aktual nga Dhoma Bullgare e Tregtisë dhe Industrisë tregon se Gjermania ia la vendin e parë Turqisë, si partnerin më të preferuar të biznesit për kompanitë vendase. Pozicionin drejtues aktualisht e zë fqinji ynë jugor Turqia. Megjithatë, diferenca mes dy vendeve është vetëm 1%. Në vendet e tjera renditen Kina, Britania e Madhe, Italia dhe SHBA-ja.

Partneritetet në fusha të tilla si prodhimi dhe tregtia e makinerive dhe pajisjeve, si dhe ushqimi dhe pijet, ndërtim, transport dhe logjistikë, janë të rëndësishme për sipërmarrësit vendas në aspektin ndërkombëtar.

Vendi i parë i Turqisë në renditje është për shkak të rritjes së tregtisë dypalëshe. Sipas të dhënave të kompanive të anketuara, deri në tetor 2022, eksporti i mallrave bullgare në Turqi është rritur me 34%, ndërsa importi është rritur me 62%, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2021.

70 % e sipërmarrësve bullgarë të intervistuar shprehen se përkeqësimi i situatës gjeopolitike përgjatë kufirit të Evropës Lindore ka ndikuar në aktivitetet e tyre. 28% thonë se konflikti midis Rusisë dhe Ukrainës nuk ka ndikuar në aktivitetet e tyre.

Përgatiti në shqip: Kostandina Bello


Më shumë nga rubrika

Pllamen Dimitrov

Më shumë se 2/3 e punëtorëve marrin pagë nën minimumin e jetesës

Të ardhurat e nevojshme për të mbajtur jetën e një personi që jeton vetëm dhe punon janë 1402 leva (696 euro), tha në një konferencë për shtypin Pllamen Dimitrov, kryetar i Konfederatës së Sindikatave të Pavarura në Bullgari (KNSB).2524 leva (1253..

botuar më 23-07-18 12.31.MD
Bogdan Bogdanov

Ka rritje të investimeve të huaja

“Në vitin 2022, eksporti i prodhimit të armëve nga Bullgaria u rrit me 200%. Vlera e tyre është më shumë se 1.6 miliardë euro. Rritja e të ardhurave është 220% krahasuar me vitin 2020”, tha për BNT ministri i ekonomisë Bogdan Bogdanov. Viti 2022..

botuar më 23-07-17 11.11.PD
Dimitër Radev

1 janari 2025 është një datë e mundshme për hyrjen e Bullgarisë në Eurozonë

1 janari 2025, nëse bëhen përpjekje, është një datë e mundshme dhe reale që Bullgaria të bëhet anëtare e Eurozonës. Këtë e tha guvernatori i Bankës Kombëtare Bullgare (BNB), Dimitër Radev, në një seancë dëgjimore në parlament. Sipas tij, BNB dhe..

botuar më 23-07-13 6.09.MD