Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Turqia kryesoi renditjen për partner të preferuar të biznesit bullgar

Foto: ЕPА/BGNES

Një studim aktual nga Dhoma Bullgare e Tregtisë dhe Industrisë tregon se Gjermania ia la vendin e parë Turqisë, si partnerin më të preferuar të biznesit për kompanitë vendase. Pozicionin drejtues aktualisht e zë fqinji ynë jugor Turqia. Megjithatë, diferenca mes dy vendeve është vetëm 1%. Në vendet e tjera renditen Kina, Britania e Madhe, Italia dhe SHBA-ja.

Partneritetet në fusha të tilla si prodhimi dhe tregtia e makinerive dhe pajisjeve, si dhe ushqimi dhe pijet, ndërtim, transport dhe logjistikë, janë të rëndësishme për sipërmarrësit vendas në aspektin ndërkombëtar.

Vendi i parë i Turqisë në renditje është për shkak të rritjes së tregtisë dypalëshe. Sipas të dhënave të kompanive të anketuara, deri në tetor 2022, eksporti i mallrave bullgare në Turqi është rritur me 34%, ndërsa importi është rritur me 62%, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2021.

70 % e sipërmarrësve bullgarë të intervistuar shprehen se përkeqësimi i situatës gjeopolitike përgjatë kufirit të Evropës Lindore ka ndikuar në aktivitetet e tyre. 28% thonë se konflikti midis Rusisë dhe Ukrainës nuk ka ndikuar në aktivitetet e tyre.

Përgatiti në shqip: Kostandina Bello


Më shumë nga rubrika

Për Dhomën e Tregtisë, marrëdhëniet e biznesit me Kinën janë të pabalancuara

Kryesia e Dhomës Tregtare Bullgare zhvilloi bisedime me ambasadorin e ri bullgar në Pekin Andrej Tehov. Kryetari i dhomës, Dobri Mitrev, e informoi diplomatin se sipërmarrësit që tregtojnë me Kinën i konsiderojnë marrëdhëniet bilaterale të biznesit..

botuar më 23-08-15 10.09.PD
Banka Bullgare për Zhvillimin

“Fitch” konfirmoi vlerësimin e qëndrueshëm të kreditit të Bankës Bullgare për Zhvillimin

Agjencia Ndërkombëtare “Fitch Ratings” konfirmoi vlerësimin afatgjatë të Bankës Bullgare për Zhvillimin pas rishikimit të kryer muajin e kaluar, njoftoi thesari. Vlerësimi “BBB” me një perspektivë pozitive është i barabartë me vlerësimin sovran dhe..

botuar më 23-08-09 9.53.PD
Vlladimir Putin

Rusia ndërpreu marrëveshjet për shmangien e taksimit të dyfishtë, duke përfshirë edhe Bullgarinë

Presidenti i Rusisë, Vlladimir Putin, nënshkroi një dekret për ndërprerjen e marrëveshjeve për të shmangur taksimin e dyfishtë të të ardhurave dhe pronës me të ashtuquajturat vendet armike që kanë vendosur sanksione ndaj Moskës. Dekreti prek edhe..

botuar më 23-08-08 6.38.MD