Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për fundjavën

Mot me diell, por me shi

Foto: arkiv

Të shtunën temperaturat minimale në Bullgari do të jenë nga 2 deri në 7°. Në Sofje do të jetë 3°. Para mesditës do të mbajë mot me diell, pas mesditës me vranësira dhe reshje nga perëndimi. Temperaturat maksimale do të arrijnë nga 19 deri në 24°, në kryeqytet deri në 20°.

Me diell do të jetë edhe Detin e Zi. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 9-12°. Uji i detit do të jetë 9°.

Mbi male, pavarësisht se para dite do të jetë me diell, pas mesditës do të bjerë shi. Në zonat më të larta të maleve Rilla dhe Pirin do të bjerë borë. Temperatura maksimale në lartësi 1200 m do të jetë 14°, në 2000 m rreth 7°.

Të dielën, me përjashtim të Bullgarisë Lindore, reshjet e shiut do të pushojnë.

Jashtë vendit

Në Evropë, do të bjerë shi në pjesën më të madhe të kontinentit me përjashtim të Ballkanit Lindor, Apenineve, Gadishullit Iberik, pjesëve perëndimore dhe qendrore të Francës. Në Londër pritet 13°, në Moskë, në Berlin dhe në Paris – 14. Në Madrid dhe në Romë do të jetë 21° dhe 18°, në Beograd – 19°. Në Bukuresht dhe Athinë do të jetë 23 dhe 11°, në Stamboll - 15°.

Në Nju Jork dhe Montreal do të jetë 10 dhe 1°, në Vankuver dhe në Çikago do të jetë përkatësisht 5 dhe 3°. Në Los Anxhelos pritet 4°, ndërsa 23 dhe 26° në Miami dhe Meksiko Sity, 22 dhe 23° në Buenos Aires dhe Rio de Zhaneiro. Do të jetë 26° në Dubai, 22 dhe 16° përkatësisht në Jerusalem dhe Teheran.


Më shumë nga rubrika

Iliana Ivanova dhe Nikollaj Denkov

Bullgaria mund të humbasë qindra miliona nga BE-ja sipas planit të dekarbonizimit

Vonesa e ligjeve për drejtësinë dhe energjinë sipas Planit për Rimëkëmbjen, Qëndrueshmërinë dhe një kalim të drejtë drejt dekarbonizimit kërcënon Bullgarinë të humbasë 700 milionë euro, tha kryeministri Nikollaj Denkov. Plani për zhvillimin e..

botuar më 23-09-28 1.47.MD

Punëtorët në kompleksin më të madh energjetik bullgar po protestojnë

Minatorët, energjetikët dhe përfaqësuesit e sindikatave në Termocentralin “Marica Linde 2” dhe “Mini Marica Lindje” refuzuan të bisedojnë me zv/ministrin e energjetikës mbi Planin Territorial të Stara Zagorës. Ata kërkuan që plani të diskutohet edhe..

botuar më 23-09-28 12.19.MD
Bojko Borisov

Një komision parlamentar do të kontrollojë paratë evropiane për tranzicionin energjetik

Nënkomisioni për kontrollin e fondeve evropiane do të bëhet komision, tha në parlament lideri i GERB Bojko Borisov. Së bashku me Lëvizjen për të Drejtat dhe Liritë (DPS), kërkojnë që komisioni i ardhshëm parlamentar të shqyrtojë gjithçka që lidhet..

botuar më 23-09-28 11.41.PD