Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ju prezantojmë "Sonjo, o moj bir" në interpretim të Bojka Prisadovës, fituesen e “Oskarit folklorik” në Evropë

Foto: YouTube, arkiv

Çdo udhëtim nëpër malet Rodope është i paharrueshëm - do t'ju thonë ata që dikur kanë shijuar aromën e pyjeve me pisha dhe të livadheve të harlisura. Por madhësia e malit u detyrohet edhe njerëzve dhe këngëve të tyre. Është e pamundur të jesh në Rodope, të dëgjosh dhe të mos kënaqesh nga zhurma e gajdes dhe zërat e këngëtarëve.

Sot ju çojmë në Rodope me "Këngën e ditës" "Sonjo, o moj bir" - një nga këngët më të forta nga kjo pjesë e Bullgarisë. Teksti i saj rikrijon një rrëfim emocionues dashurie, si shumica e këngëve në Rodope.

Këngën do ta dëgjojmë të interpretuar nga një prej emblemave të kësaj treve - Bojka Prisadova, karriera e së cilës filloi në tubimin e parë të të kënduarit "Rozhen" në vitin 1961. Atje ajo fitoi një medalje të artë. Pas diplomimit në Akademinë e Arteve Muzikore dhe Koreografike në Plovdiv, këngëtarja u bë pjesë e ansamblit tonë legjendar “Filip Kutev”. Më vonë, vetë Prisadova filloi të drejtojë grupe këngësh, me të cilat ajo gjithashtu fitoi njohje dhe popullaritet.

Bojka Prisadova u largua nga ne më 27 janar 2017.

Këngëtarja e dashur ka fituar shumë çmime në karrierën e saj të pasur muzikore, por një prej tyre është veçanërisht i vlefshëm - në vitin 1991, në Konkursin e 16-të Ndërkombëtar të Radios në Bratislavë, Sllovaki, në një konkurrencë me artistë nga 28 radio stacione evropiane, Bojka Prisadova fitoi Çmimin e Artë i pranuar nga specialistët si "Oskari folklorik" në Evropë. Në vitin 1991, të gjitha mediat raportuan për këtë sukses të folklorit bullgar dhe fotografia e Bojka Prisadovës nuk u largua nga faqet e para të gazetave dhe revistave evropiane.

Le të kujtojmë këngën që emocionoi publikun në mbarë botën 32 vjet më parë - "Sonjo, o moj bir". Aranzhimi për solist, kor dhe gajde është i Stefan Dragostinovit.

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva


Më shumë nga rubrika

Nina Nikolina

“Beqari Deda” – një aventurë e re etno me Nina Nikolinën

Këngëtarja Nina Nikolina është e njohur prej kohësh për prezantimin e këngëve popullore bullgare në një version të modernizuar, të cilat janë mbledhur në disa albume. "Beqari Deda" është kënga më e fundit nga albumi i dytë i koncerteve i Nina..

botuar më 23-11-02 10.25.PD

Kënga më e re e grupit “No More Many More”

Formacioni “No More Many More” i përbërë me talente natyrale tashmë një dekadë është në skenën muzikore bullgare. Dhe një nga arsyet për këtë është se grupi alternativ nuk bën kompromise me stilin e tij, me meloditë origjinale dhe tekstet e fuqishme..

botuar më 23-11-01 12.00.MD

Orkestra e Muzikës Popullore e Caribrodit me koncertin e parë në Radion Kombëtare Bullgare

Orkestra e Muzikës Popullore e Caribrodit do të ketë premierën e saj në Studion e Parë të Radios Kombëtare Bullgare (BNR) më 30 tetor, të hënën, në orën 19:00 . Në prag të Ditës së Iluministëve të Popullit , të cilën e shënojmë më 1 nëntorin, dhe..

botuar më 23-10-27 6.08.MD