Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një tufë medaljesh për Bullgarinë nga një turne për personat me Sindromën Down në Argjentinë

Një pjesëmarrje e jashtëzakonshme shënoi Bullgarinë në garën më të madhe America Tri Games për personat me Sindromën Down, e cila u mbajt në Argjentinë. Vendi ynë u prezantua në aktivitetin sportiv me pesë pjesëmarrës - një gjimnast dhe katër atletë. Aleksandër Asenov fitoi medaljen e artë në kërcim së gjati, Radena Angellova fitoi medaljen e artë në kërcim së gjati dhe argjendin në vrapimin e 100 metrave, njofton FAPA Bulgaria (Federata për Aktivitet Fizik të Adaptuar - Bullgaria). Emilijan Kostadinov fitoi medaljen e argjendtë në gjimnastikë. Djemtë nga stafeta jonë 4×100 metra fituan bronz.

Motrat Stoevi do të luajnë në çerekfinalet në Mülheim

Stefani Stoeva dhe Gabriella Stoeva u kualifikuan në çerekfinalet e turneut të fortë të badmintonit të serisë "World Tour Super 300" në Mülheim (Gjermani). Gara, me një fond çmimesh prej 210 000 dollarësh, është gjithashtu një kualifikim për Lojërat..

botuar më 24-03-01 12.24.MD
Emma Nejkova

Emma Nejkova u bë kampione evropiane në skermë, pavarësisht një dëmtimi

18-vjeçarja Emma Nejkova fitoi medaljen e artë në skermë në Kampionatin Evropian të Skermës për të rinj dhe vajza në Napoli pak ditë më parë. Në garë morën pjesë 70 garuese nga 21 vende. Vajza tregoi për gazetën “Telegraf” se e ka fituar medaljen e..

botuar më 24-02-28 6.18.MD
Stanimir Bellomëzhev

Medalje argjendi për Bullgarinë nga Kupa Botërore e Orientimit të Skive

Bullgari Stanimir Bellomëzhev fitoi një medalje argjendi në vrapimin e Kupës Botërore të Orientimit të Skive në Haanja (Estoni). Bellomëzhev, i cili është dy herë kampion bote në këtë garë, ishte 9 sekonda pas fituesit Niklas Ekstrom (Finlandë),..