Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sipas ministrit të mbrojtjes, lufta në Ukrainë do të jetë një luftë e rraskapitjes

Ministri Dimitër Stojanov
Foto: mod.bg

Janë bërë analiza dhe trajnime, përmes simulimit kompjuterik, për rreziqet që Bullgaria të sulmohet në rast të një konflikti të mundshëm Rusi-NATO, tha për Nova TV ministri i mbrojtjes Dimitër Stojanov. Nuk ka asnjë kërcënim të drejtpërdrejtë për Bullgarinë nga konflikti në Ukrainë dhe Rusia nuk pritet të përdorë armë bërthamore kundër Kievit. “Lufta do të zgjasë gjatë dhe do të jetë një luftë e rraskapitjes. Kjo është taktika e Rusisë për momentin”, analizoi ministri.

Stojanov siguroi sërish se ushtarë bullgarë nuk do të dërgohen në Ukrainë dhe theksoi se një vendim të tillë mund ta marrë vetëm parlamenti. Ai nuk iu përgjigj pyetjes nëse Bullgaria duhet të arrestojë presidentin rus Vladimir Putin nëse ai hyn në territorin e vendit, siç urdhëroi gjykata në Hagë.

Më shumë nga rubrika

Bullgaria dëshiron të tërheqë trafikun e mallrave nga Kazakistani

Sigurimi i lidhjes së shpejtë dhe efikase midis Azisë dhe Evropës përmes porteve bullgare është ndër prioritetet e qeverisë. Kështu deklaroi ministri i transportit dhe komunikacioneve Georgi Gvozdejkov në një takim me ambasadorin e Kazakistanit Viktor..

botuar më 23-10-03 3.11.MD
Nga e majta në të djathtë Ivajllo Vëllçev, Toshko Jordanov dhe Stanisllav Ballabanov nga ITN

Policia ekonomike kontrollon drejtuesit e protestës së punëtorëve të energjetikës

Vazhdojnë për të pestën ditë protestat dhe bllokimet e rrugëve kyçe nga minatorët dhe punonjësit e energjetikës, të pakënaqur me planet territoriale për një kalim të drejtë drejt ekonomisë së gjelbër në rajonet e qymyrit. Sot në Kuvendin Popullor..

botuar më 23-10-03 2.46.MD

Negociatat me minatorët dhe energjetikët protestues do të jenë në parlament

Bllokimi i rrugëve nga minatorët dhe energjetikët protestues vijojnë për të pestën ditë. Ata i bënë 6 kërkesa autoriteteve ,  duke përfshirë tërheqjen e planeve territoriale të paraqitura në Komisionin Evropian për një tranzicion të drejtë të..

botuar më 23-10-03 8.56.PD