Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sipas ministrit të mbrojtjes, lufta në Ukrainë do të jetë një luftë e rraskapitjes

Ministri Dimitër Stojanov
Foto: mod.bg

Janë bërë analiza dhe trajnime, përmes simulimit kompjuterik, për rreziqet që Bullgaria të sulmohet në rast të një konflikti të mundshëm Rusi-NATO, tha për Nova TV ministri i mbrojtjes Dimitër Stojanov. Nuk ka asnjë kërcënim të drejtpërdrejtë për Bullgarinë nga konflikti në Ukrainë dhe Rusia nuk pritet të përdorë armë bërthamore kundër Kievit. “Lufta do të zgjasë gjatë dhe do të jetë një luftë e rraskapitjes. Kjo është taktika e Rusisë për momentin”, analizoi ministri.

Stojanov siguroi sërish se ushtarë bullgarë nuk do të dërgohen në Ukrainë dhe theksoi se një vendim të tillë mund ta marrë vetëm parlamenti. Ai nuk iu përgjigj pyetjes nëse Bullgaria duhet të arrestojë presidentin rus Vladimir Putin nëse ai hyn në territorin e vendit, siç urdhëroi gjykata në Hagë.

Më shumë nga rubrika

Kisha Ruse

Sinodi i Shenjtë i Kishës Ortodokse Bullgare do të diskutojë rastin me Kishën Ruse

Sinodi i Shenjtë i Kishës Ortodokse Bullgare mblidhet sot për të diskutuar rastin me kishën “Shën Nikollaj Mirlikijski” të kryeqytetit, e njohur si Kisha Ruse. Tempulli u mbyll nga Ambasada Ruse në vendin tonë pasi vendi ynë dëboi tre priftërinj të..

botuar më 23-10-03 7.05.PD

Parashikimi i motit për 3 tetorin

Të martën temperaturat minimale do të jenë nga 8 deri në 13°, në bregun jugor të Detit të Zi deri në 18°, në Sofje – 9°. Gjatë ditës do të jetë kryesisht me diell. Temperatura maksimale do të jetë nga 22 në 27°, në kryeqytet - 23°. Do të..

botuar më 23-10-02 7.15.MD
Kirill Petkov

PP-DB paraqitën propozime për reforma në shërbime, GERB nuk do t’i mbështesë

Grupi parlamentar i PP-DB dorëzoi në sekretariatin e Kuvendit Popullor projektligjet për reformat në shërbimet e sigurisë. Lidhur me këtë, bashkëkryetari i koalicionit Kirill Petkov njoftoi se kishte takime me ministrin e jashtëm austriak dhe..

botuar më 23-10-02 6.28.MD