Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 29 marsin

Do të fryjë erë e fortë në 9 zona, do të jetë e ftohtë, reshjet do të jenë në drejtim të lindjes

Foto: BGNES

Të mërkurën temperaturat minimale do të jenë nga minus 3 deri në 2°, në Sofje rreth minus 2°. Gjatë ditës do të fryjë erë e ftohtë. Vranësirat do të jenë të ndryshueshme dhe vende-vende, kryesisht në Bullgarinë Lindore do të ketë reshje të dobëta shiu dhe bore. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 6 deri në 11°, në kryeqytet deri në 6-7°.

Do të mbajë vranësira me reshje shiu përgjatë Detit të Zi. Temperaturat maksimale do të jenë 6-9°. Temperatura e ujit të detit është 8-9°. Eksitimi i detit do të jetë deri në 2-3 ballë.

Mbi malet do të fryjë erë e stuhishme. Moti do të jetë i vranët me reshje të dobëta bore. Temperatura maksimale në lartësinë 1200 m do të jetë 0°, në 2000 metra minus 8°.

Temperaturat gjatë ditës së enjte do të rriten me 4-5°, reshjet do të ndërpriten, vranësirat do të çahen.

Moti jashtë Bullgarisë:

Në Evropë do të bjerë shi mbi Alpe, Bretagne, Normandi dhe Wells dhe borë mbi Skandinavi. Në Londër pritet 15°, në Moskë 7. Në Berlin do të jetë 11 dhe në Paris 19°. Në Madrid dhe Romë do të jetë 26 dhe 17°, në Beograd - 12°. Në Bukuresht dhe Athinë do të jetë 8 dhe 14°, në Stamboll - 9°.

Në Nju Jork dhe Montreal do të jetë 7 dhe 1°, në Vankuver dhe në Çikago do të jetë 3 dhe 1°. 14° pritet në Los Anxhelos, 25 dhe 17° në Miami dhe Mexico City, 22° në Buenos Aires dhe Rio de Janeiro. Do të jetë 28° në Dubai, 16 dhe 19° në Jerusalem dhe Teheran, respektivisht.

Më shumë nga rubrika

Kryeministri Nikollaj Denkov

Kryeministri Denkov do të takohet me kancelarin gjerman Olaf Scholz

Kryeministri Nikollaj Denkov niset për në Berlin, ku do të takohet me kancelarin federal të Gjermanisë, Olaf Scholz. Në takimin e sotëm, të dy do të diskutojnë tema që kanë të bëjnë me Shengenin, Ballkanin Perëndimor, luftën në Ukrainë dhe bisedimet e..

botuar më 23-10-04 3.59.MD

Opozita deklaroi se është kundër marrëveshjes me energjetikët

“BSP për Bullgarinë” shprehu mospajtim me Marrëveshjen ndërmjet kryeministrit Nikollaj Denkov, përfaqësuesve të Këshillit të Ministrave, përfaqësuesve të popullit nga partitë mbështetëse të qeverisë dhe përfaqësuesve të organizatave sindikaliste në..

botuar më 23-10-04 3.53.MD
Atanas Sllavov

Sipas ministrit të drejtësisë shteti duhet të ndërmarrë masa për tempullin e mbyllur rus

Ministri i drejtësisë, Atanas Sllavov, lejoi ndërmarrjen e masave shtetërore në lidhje me kishën e mbyllur “Shën Nikollaj Mirlikijski” nga ambasada ruse. “Është e papranueshme që shteti rus, në personin e ambasadores Mitrofanova, të..

botuar më 23-10-04 1.46.MD