Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 29 marsin

Do të fryjë erë e fortë në 9 zona, do të jetë e ftohtë, reshjet do të jenë në drejtim të lindjes

Foto: BGNES

Të mërkurën temperaturat minimale do të jenë nga minus 3 deri në 2°, në Sofje rreth minus 2°. Gjatë ditës do të fryjë erë e ftohtë. Vranësirat do të jenë të ndryshueshme dhe vende-vende, kryesisht në Bullgarinë Lindore do të ketë reshje të dobëta shiu dhe bore. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 6 deri në 11°, në kryeqytet deri në 6-7°.

Do të mbajë vranësira me reshje shiu përgjatë Detit të Zi. Temperaturat maksimale do të jenë 6-9°. Temperatura e ujit të detit është 8-9°. Eksitimi i detit do të jetë deri në 2-3 ballë.

Mbi malet do të fryjë erë e stuhishme. Moti do të jetë i vranët me reshje të dobëta bore. Temperatura maksimale në lartësinë 1200 m do të jetë 0°, në 2000 metra minus 8°.

Temperaturat gjatë ditës së enjte do të rriten me 4-5°, reshjet do të ndërpriten, vranësirat do të çahen.

Moti jashtë Bullgarisë:

Në Evropë do të bjerë shi mbi Alpe, Bretagne, Normandi dhe Wells dhe borë mbi Skandinavi. Në Londër pritet 15°, në Moskë 7. Në Berlin do të jetë 11 dhe në Paris 19°. Në Madrid dhe Romë do të jetë 26 dhe 17°, në Beograd - 12°. Në Bukuresht dhe Athinë do të jetë 8 dhe 14°, në Stamboll - 9°.

Në Nju Jork dhe Montreal do të jetë 7 dhe 1°, në Vankuver dhe në Çikago do të jetë 3 dhe 1°. 14° pritet në Los Anxhelos, 25 dhe 17° në Miami dhe Mexico City, 22° në Buenos Aires dhe Rio de Janeiro. Do të jetë 28° në Dubai, 16 dhe 19° në Jerusalem dhe Teheran, respektivisht.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 4 tetorin

Gjatë natës moti do të jetë i kthjellët dhe kryesisht i qetë. Temperaturat minimale do të jenë ndërmjet 8° dhe 13°, pak më të ulëta në disa lugina - rreth 5°-6°, në Sofje rreth 7°. Ditën e mërkurë, më 4 tetor , do të mbajë mot kryesisht me diell..

botuar më 23-10-03 7.10.MD
Nikollaj Denkov

Kryeministri Denkov: Nënshkruam marrëveshje me punëtorët energjetikë që protestojnë

Pas pesë ditësh të protestave dhe bllokimeve nga punëtorët e energjetikës dhe minatorët që nuk pajtohen me planet territoriale për një tranzicion të drejtë drejt një ekonomie neutrale ndaj karbonit, protestuesit dhe qeveria në personin e kryeministrit..

botuar më 23-10-03 7.07.MD

Kisha Ortodokse Bullgare nuk ka autorizime të hapë Kishën Ruse në Sofje

Sinodi i Shenjtë i Kishës Ortodokse Bullgare shpreson që Kisha Ruse “Shën Nikollaj Miriklijski” të hapet sa më shpejt, por kjo nuk është në kompetencat dhe autorizimet e Kishës Ortodokse Bullgare dhe Patrikanës Bullgare. Kështu deklaroi zëdhënësi i..

botuar më 23-10-03 4.05.MD