Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 29 marsin

Do të fryjë erë e fortë në 9 zona, do të jetë e ftohtë, reshjet do të jenë në drejtim të lindjes

Foto: BGNES

Të mërkurën temperaturat minimale do të jenë nga minus 3 deri në 2°, në Sofje rreth minus 2°. Gjatë ditës do të fryjë erë e ftohtë. Vranësirat do të jenë të ndryshueshme dhe vende-vende, kryesisht në Bullgarinë Lindore do të ketë reshje të dobëta shiu dhe bore. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 6 deri në 11°, në kryeqytet deri në 6-7°.

Do të mbajë vranësira me reshje shiu përgjatë Detit të Zi. Temperaturat maksimale do të jenë 6-9°. Temperatura e ujit të detit është 8-9°. Eksitimi i detit do të jetë deri në 2-3 ballë.

Mbi malet do të fryjë erë e stuhishme. Moti do të jetë i vranët me reshje të dobëta bore. Temperatura maksimale në lartësinë 1200 m do të jetë 0°, në 2000 metra minus 8°.

Temperaturat gjatë ditës së enjte do të rriten me 4-5°, reshjet do të ndërpriten, vranësirat do të çahen.

Moti jashtë Bullgarisë:

Në Evropë do të bjerë shi mbi Alpe, Bretagne, Normandi dhe Wells dhe borë mbi Skandinavi. Në Londër pritet 15°, në Moskë 7. Në Berlin do të jetë 11 dhe në Paris 19°. Në Madrid dhe Romë do të jetë 26 dhe 17°, në Beograd - 12°. Në Bukuresht dhe Athinë do të jetë 8 dhe 14°, në Stamboll - 9°.

Në Nju Jork dhe Montreal do të jetë 7 dhe 1°, në Vankuver dhe në Çikago do të jetë 3 dhe 1°. 14° pritet në Los Anxhelos, 25 dhe 17° në Miami dhe Mexico City, 22° në Buenos Aires dhe Rio de Janeiro. Do të jetë 28° në Dubai, 16 dhe 19° në Jerusalem dhe Teheran, respektivisht.

Më shumë nga rubrika

Anton Zllatanov

Policia kufitare pengon rritjen e presionit të migrantëve

Në vitin 2023, ka një presion rekord migrantësh. Për 9 muajt e parë, rritja krahasuar me vitin 2022 është 50%, deklaroi para Televizionit Kombëtar Bullgar (BNT) Kryekomisari Anton Zllatanov, drejtor i Policisë Kufitare. Në muajt e verës, deri në..

botuar më 23-10-02 11.34.PD

Minierat dhe termocentralet janë “të dënuara”, sipas pushtetarëve

Bllokimi i rrugëve kryesore nga minatorët dhe energjetikët protestues po vazhdojnë për të katërtën ditë. “Prohoda e Republikës”, “Rruga Nënballkanike” pranë Gurkovo janë mbyllur. Në Radnevo ka bllokadë në rrugën për në Nova Zagora. Rruga “Ruse –..

botuar më 23-10-02 9.08.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale do të jenë nga 10 deri në 15°, në Sofje – 11°. Gjatë ditës do të jetë kryesisht me diell. Vlerat maksimale do të jenë nga 24 në 29°, në kryeqytet - 24°. Do të jetë me diell përgjatë bregdetit të Detit të..

botuar më 23-09-29 5.53.MD