Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria kundërshton uljen me 40 për qind të ndotjes nga termocentralet

Foto: Zhivko Nanev

Bullgaria nuk heq dorë nga rinegocimi i Planit të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë me Komisionin Evropian, deklaroi ministri i energjetikës Rosen Hristov pas takimit të ministrave të energjisë në Bruksel. Megjithatë, ai pranoi se procesi është i vështirë dhe një takim i ri do të vijë pas 3 javësh, njoftoi korrespondentja e BNR në Bruksel, Angelina Piskova. Hristov shpjegoi se vendi ynë aktualisht po kundërshton objektivin e vendosur nga qeveria e mëparshme e Bullgarisë për të reduktuar emetimet nga termocentralet me 40 për qind, që prek 14-15 objekte. “Analizat treguan se për ne është e parealizueshme. Nëse e bëjmë duhet të mbyllim kapacitetet. Nëse i mbyllim do të kemi pasiguri në furnizimin me energji elektrike”, tha ai.


Më shumë nga rubrika

Kryeministri Nikollaj Denkov

Kryeministri Denkov do të takohet me kancelarin gjerman Olaf Scholz

Kryeministri Nikollaj Denkov niset për në Berlin, ku do të takohet me kancelarin federal të Gjermanisë, Olaf Scholz. Në takimin e sotëm, të dy do të diskutojnë tema që kanë të bëjnë me Shengenin, Ballkanin Perëndimor, luftën në Ukrainë dhe bisedimet e..

botuar më 23-10-04 3.59.MD

Opozita deklaroi se është kundër marrëveshjes me energjetikët

“BSP për Bullgarinë” shprehu mospajtim me Marrëveshjen ndërmjet kryeministrit Nikollaj Denkov, përfaqësuesve të Këshillit të Ministrave, përfaqësuesve të popullit nga partitë mbështetëse të qeverisë dhe përfaqësuesve të organizatave sindikaliste në..

botuar më 23-10-04 3.53.MD
Atanas Sllavov

Sipas ministrit të drejtësisë shteti duhet të ndërmarrë masa për tempullin e mbyllur rus

Ministri i drejtësisë, Atanas Sllavov, lejoi ndërmarrjen e masave shtetërore në lidhje me kishën e mbyllur “Shën Nikollaj Mirlikijski” nga ambasada ruse. “Është e papranueshme që shteti rus, në personin e ambasadores Mitrofanova, të..

botuar më 23-10-04 1.46.MD