Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 30 marsin 2023

Pas mëngjesit të ftohtë do të ngrohet

Foto: BGNES

Të enjten temperaturat minimale do të jenë nga minus 5 deri në 0°, në Sofje rreth minus 3°. Gjatë ditës era do të pushojë dhe do të mbajë diell. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 10 deri në 15°, në kryeqytet deri në 13°.

Do të jetë me diell përgjatë Detit të Zi. Temperaturat maksimale do të jenë 8-12°. Uji i detit është 8-9°.

Në malet në lindje do të jetë me diell. Mbi masivët perëndimor do të mbajë vranësira me reshje të mundshme të dobëta bore. Temperatura maksimale në lartësi 1200 m do të jetë 5°, në 2000 metra - minus 1°.

Ditën e premte do të jetë e ngrohtë me vranësira të shpërndara.

Jashtë vendit

Në Evropë, do të bjerë shi në pjesën më të madhe të kontinentit, përveç Francës Jugore, Apenineve, Ballkanit, Ukrainës dhe Gadishullit Iberik. Në Londër pritet 15°, në Moskë 6. Në Berlin do të jetë 18° dhe në Paris 17°. Në Madrid dhe Romë do të jetë 24 dhe 18°, në Beograd - 19°. Në Bukuresht dhe Athinë do të jetë 13 dhe 18°, në Stamboll - 9°.

Në Nju Jork dhe Montreal do të jetë përkatësisht 6 e minus 3°, në Vankuver dhe në Çikago 7 dhe 3°. 13° pritet në Los Anxhelos, 24 dhe 21° në Miami dhe Meksiko Siti, 22° në Buenos Aires dhe Rio de Zhaneiro. Do të jetë 27° në Dubai, 15 dhe 19° në Jerusalem dhe Teheran .Më shumë nga rubrika

Fotoja është ilustruese

U zhduk një helikopter

Një helikopter privat bujqësor u zhduk në afërsi të fshatit Gërmen, jo shumë larg qytetit Goce Dellçevit. Deri më tani nuk ka asnjë lidhje me pilotin. Makina u mor me qira nga Ndërmarrja Shtetërore Jugperëndimore për të spërkatur pishnajat kundër..

botuar më 23-09-22 5.06.MD
Nikollaj Denkov

Kur bullgarët bashkohen, asgjë nuk mund t’i ndalojë

“Ka tri mësime politike”, tha kryeministri Nikollaj Denkov në një ceremoni përpara Monumentit të Pavarësisë në Sofje me rastin e 115 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Bullgarisë. E para është se kur bullgarët bashkohen, asgjë nuk mund t’i ndalojë;..

botuar më 23-09-22 12.51.MD

Presidenti nuk do të lejojë që shërbimet të ristrukturohen

“Mosbesimi ndaj shërbimeve shprehet nga njerëz që duan të vënë dorë mbi shërbimet dhe për herë të parë në historinë tonë të re të kenë një gjurmë politike në shërbimet bullgare të sigurisë. Jam e sigurt se presidenti Radev nuk do ta lejojë këtë.” Këtë e..

botuar më 23-09-22 12.21.MD