Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një ditë për reflektim, jo për shaka

Foto: BGNES

1 prilli në Bullgari është një ditë pa agjitacion politik përpara zgjedhjeve të parakohshme parlamentare. Mesazhet e fushatës janë të ndaluara si në ditën e reflektimit ashtu edhe në ditën e vetë votimit, dhe autoriteti vendor ka të drejtë të ndalojë shitjen e alkoolit në territorin e bashkisë përkatëse.

Kështu, çdo qytetar bullgar ka 24 orë për të perceptuar atë që ka dëgjuar gjatë fushatës politike dhe për të vendosur me qetësi se cilën nga 15 partitë dhe 7 koalicionet e regjistruara të mbështesë me votën e tij.

Fakti që 7 deri në 14 për qind e votuesve do të vendosin në minutën e fundit se kë do të mbështesin i jep rëndësi shtesë orëve të reflektimit. Sipas sociologëve, përqindja e të ashtuquajturve “votuesit spontanë” është mjaft i madh për të ndryshuar rezultatet e sondazheve paraprake të opinionit publik. Dhe kur flasim për një pjesëmarrje të ulët të pritshme në votime prej rreth 40 për qind dhe mbështetje pothuajse të barabartë për dy partitë e para vendimi i votuesve të lëkundur mund të anojë ndjeshëm peshoren, me gjasë që fituesi i zgjedhjeve të vendoset në minutën e fundit.

Për shumë bullgarë, ky votim i pestë i parakohshëm është shpresa se nyja e ngërçit politik do të zgjidhet dhe se parlamenti i sapozgjedhur do të nxjerrë një qeveri të qëndrueshme që do të merret me zgjidhjen e problemeve të rëndësishme të popullit - inflacioni, siguria, reformat në sektorët e rëndësishëm si drejtësia, shëndetësia etj.

Prandaj, edhe pse është 1 prilli, është e rëndësishme që qytetarët t’i shikojnë seriozisht ofertat politike të kandidatëve dhe të marrin një vendim jo për shaka - të shkojnë në qendrat e votimit dhe të votojnë.

Tekst: Elena Karkalanova

Përgatiti në shqip: Svetlana Dimitrova


Më shumë nga rubrika

Foto: Maja Boçeva

Dy komikse për të verbërit janë tashmë në dispozicion në vendin tonë

Më 13 nëntor 1745 lindi në Francë pedagogu Valentin Ayui, të cilit ia detyrojmë shfaqjen e metodologjisë për trajnimin e personave me probleme në shikim, të quajtur tiflopedagogji. Përsëri atje ai themeloi shkollën e parë me konvikt në botë për të..

botuar më 23-11-13 7.05.PD

SOS për gurët e verdhë të shtrimit të Sofjes – Akademia Bullgare e shkencave do të prodhojë prototipat e parë të standardit historik

Dy luftëra botërore, bombardime, manifestime socialiste me tanke dhe kamionë të rëndë, protesta civile dhe mbi të gjitha - rinovime pa fund... Çfarë kanë përjetuar gurët e verdhë të Sofjes në 116 vitet e fundit! Gurët e verdhë ikonë u shpallën..

botuar më 23-11-12 10.05.PD

Kisha Ruse prapë hapi dyert e saj

Kisha kryeqytetase “Shën Nikollaj Mirlikijski”, i njohur si "Kisha Ruse", hapi dyert këtë mëngjes. Tempulli mbeti i mbyllur për më shumë se një muaj pas tërheqjes së tre priftërinjve - një rus dhe dy nga Bjellorusia, të akuzuar për spiunazh për Rusinë...

botuar më 23-11-10 10.51.PD