Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Muzeu i Shkencave Natyrore në Sofje shënon Ditën Ndërkombëtare të Zogjve

Foto: Facebok / @nmnhs

Muzeu Kombëtar i Shkencave Natyrore pranë Akademisë Bullgare të Shkencave në Sofje shëon sot Ditën Ndërkombëtare të Zogjve - 1 Prill, së bashku me Shoqatën Bullgare për Mbrojtjen e Zogjve. Shkencëtarët dhe ambientalistët përgatitën një lojë të veçantë “Zogjtë e qytetit në muze” për vizitorët e muzeut. Ata do të duhet të zbulojnë në ekspozitën e përherëshme 31 lloje zogjsh që banojnë në parqet dhe hapësirat e gjelbra në Sofje, njoftoi BTA. Sipas institucionit shkencor, mbretëria e zogjve ndodhet në dy nga sallat e muzeut. Studiuesit nga muzeu shtojnë se në Sofje hasen 312 lloje shpendësh, gjë që është më shumë se gjysma e gjithsej 420 specieve që gjenden në vendin tonë.

Përktheu dhe publikoi: Svetllana Dimitrova 


Më shumë nga rubrika

Еdhe bullgarët ndihmuan në shpëtimin e speleologut, i cili u dëmtua në thellësitë e një shpelle turke

Pas ditësh përpjekjesh, ekipet e shpëtimit nxorrën jashtë speleologun amerikan Mark Diki, i cili ishte i bllokuar më shumë se 1000 metra nën tokë në shpellën Morxha të Turqisë. Shkencëtari e gjeti veten në një situatë kritike pasi pësoi një hemorragji..

botuar më 23-09-12 3.54.MD

Komisioni i parë online onkologjik në vendin tonë këshillon gratë me kancer gjiri

Një nga tetë gra do të zhvillojë kancer gjiri në një moment të jetës së saj, sipas një studimi ndërkombëtar. Prandaj, sa më herët të zbulohet sëmundja, aq më e madhe është mundësia që ajo të kapërcehet. Për fat të keq situata në Bullgari nuk është..

botuar më 23-09-12 7.10.PD

Ditët e Trashëgimisë Evropiane në Breznik

Dy ekspozita do të prezantohen në Muzeun Historik Komunal të Breznikut me rastin e Ditëve të Trashëgimisë Evropiane. Ato do të jenë të disponueshme për vizitorët nga 14 shtatori. Ekspozitat "Kinemaja: Magjia dhe Teknologjia" dhe "Nga Flintstone në..

botuar më 23-09-10 10.20.PD