Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vargmalet e larta malore janë ende të përshtatshme për ski

Teleferiku te Shtatë Liqenet e Rillës
Foto: BGNES

Gjatë pushimeve, skiatorët dhe turistët kanë preferuar të pushojnë aktivisht pranë Shtatë Liqeneve të Rillës. Shërbimi i shpëtimit malor në Dupnica njoftoi se ka katër oficerë shërbimi në bazën e tij në liqene për tre ditët. Në fund të javës së ardhshme do të ketë sërish staf në detyrë, pas së cilës do të mbyllet sezoni i skijimit. Bozhidar Xhokin nga ekipi i shpëtimit theksoi për BNR se pavarësisht motit të ndryshueshëm, gjatë pushimeve ka skiatorë, fansa të zbritjeve ekstreme, si dhe turistë që bëjnë ecje.

Ndër vizitorët e huaj mbizotërojnë mysafirë nga Izraeli dhe Franca, ka edhe rusë.

Më shumë nga rubrika

Foto: Free Sofia Tour

Pa pritshmëri dhe informacion paraprak, por të kënaqur – rritje e numrit të turistëve në fundjavë në Sofje

Turistët e huaj në Sofje janë rritur me 19% që nga koha para krizës së Covid-it, njofton Bashkia e Sofjes. Por ne nuk kemi nevojë për statistika për t'u bindur për interesin në rritje të të huajve për kryeqytetin bullgar - mjafton të ecësh në qendër për..

botuar më 23-11-23 7.20.PD

Nën spërkatjen e ujëvarës Gyrlek në Rodopet Lindore

Në një zonë të bukur në Rodopet Lindore, hasim një mrekulli të vërtetë natyrore - ujëvarën Gyrlek. Pak njerëz e dinë për të, pasi ndodhet larg shtegut të rrahur turistik. Por kohët e fundit, gjithnjë e më shumë turistë po vijnë këtu për të..

botuar më 23-11-22 1.55.MD

Tuzlla e Balçikut, ku balta e limanit dhe metoda egjiptiane bëjnë mrekulli

Tuzlla e Balçikut përbën dy liqene të vendosura në afërsi të njëri-tjetrit, fjalë për fjalë disa metra larg bregut të detit. Përveçse është i bukur, vendi është edhe shërues. Uji këtu është shumë i kripur, pothuajse po aq sa ai i Detit të..

botuar më 23-11-11 9.45.PD