Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një bullgar mori medaljen e artë në not në kampionatin botëror për persona me transplantim

Georgi Peev
Foto: Facebook/GeorgiKPeev

Bullgari Georgi Peev nga Haskovo u bë kampion i botës në 100 metra “bretëkocë” në Kampionatin Botëror të Personave me Transplantim, i cili mbahet në Përt të Australisë. Këtë e bëri të ditur Peev në profilin e tij social në Facebook.

Në Lojërat e 24-ta Botërore për Persona me Transplantim marrin pjesë atletë nga 45 vende.

Georgi Peev është bullgari i parë i transplantuar me dy organe, i cili ka pesë medalje nga një kampionat evropian për të transplantuar.

Bullgaria përfaqësohet gjithashtu nga Ognjan Gançev, bullgari më jetëgjatë me zemër të transplantuar dhe personi më i moshuar i transplantuar - ai tani është 63 vjeç.

Të dy u transplantuan zemrën në Spitalin “Prof. Dr. Aleksandër Çirkov”, në vitin 2006 dhe 2013.


Më shumë nga rubrika

Bullgaret i garantuan vetes medalje nga kampionati evropian i shahut

Kombëtarja e shahut për femra arriti fitoren e 5-të radhazi në Kampionatin Evropian të Ekipeve të Shahut në Budva dhe me 14 pikë iu afrua fitimit të titullit të parë në histori. Në raundin e parafundit të 8-të, bullgaret fituan me 2.5:1.5 pikë ndaj..

botuar më 23-11-20 9.52.PD

Një autogol në sekondën e fundit e privoi Bullgarinë nga fitorja për Euro 2024

Ekipi kombëtar i futbollit i Bullgarisë luajti një lojë të mirë, por përfundoi me rezultatin baras 2:2 me Hungarinë në një ndeshje kualifikuese evropiane në Grupin G. Pasi Bullgaria kryesonte me 2:1, një autogol e barazoi rezultatin në favor të..

botuar më 23-11-17 9.19.PD
Kombbëtarja bullgare e shahut

Në Kampionatin Evropian të Shahut Ekipor, bullgaret mundën Serbinë

Shahistet e kombëtares bullgare mposhtën Serbinë me rezultat 3:1 në raundin e pestë të Kampionatit Evropian për ekipe në qytetin malazez Budva. Bullgaret, të cilat ende nuk kanë humbje, e luajtën ndeshjen në mënyrë taktike dhe arritën të përfitojnë në..

botuar më 23-11-16 10.08.PD