Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Romani "Strehim kohe" i Georgi Gospodinovit është në listën e shkurtër të "Booker"

Foto: thebookerprizes.com

Romani "Strehim kohe" i Georgi Gospodinov u përfshi në listën e shkurtër prej gjashtë librash për çmimin ndërkombëtar letrar Booker, njoftoi Leila Slimani, kryetare e jurisë dhe fituese e çmimit Goncourt. Ky është shkrimtari i parë bullgar i nominuar për një nga çmimet më prestigjioze letrare në botë. Përkthimi në anglisht i "Strehim kohe" është i Angela Rodel.

"Ky është një roman shpikës dhe kaq aktual sot. Është pjesë e traditës së Evropës Qendrore dhe Lindore që përfshin Milan Kundera, Dubravka Ugresic dhe Danilo Kish, kjo është një rithënie e pyetjeve të vjetra: rreziku i kujtesës selektive dhe se si nostalgjia mund të pushtojë shoqërinë, të bëhet një zonë rehati ose të jetë e dëmshme”, ka shkruar juria në motivacionin e saj.

Fituesi do të shpallet më 23 maj në një ceremoni zyrtare në Londër dhe do të marrë një çmim prej 50 000 £, të cilën do ta ndajë me përkthyesin.

Më shumë nga rubrika

Alja Markova dhe libri i saj

Një bullgare nga Spanja u nderua në një konkurs për libra kuzhine

“Libri i gatimit për fëmijët e mëdhenj” me receta dhe ilustrime të autores bullgare Alja Markova fitoi dy çmime nga Çmimet Ndërkombëtare Gourmand World Cookbook Awards. Këtë e bëjnë të ditur botuesit nga "List". Çmimet janë në kategoritë "Ilustrim"..

botuar më 23-11-27 6.30.MD
Koljo Karamfillov (1963 - 2014)

Një ekspozitë në kujtim të Koljo Karamfillov në Plovdiv

Një ekspozitë kushtuar një prej artistëve ikonë të artit bashkëkohor bullgar - Koljo Karamfillov - është hapur në galerinë "Lunion" të Plovdivit. Ajo do të qëndrojë e hapur për vizitorët deri më 15 janar 2024 dhe i kushtohet 60-vjetorit që artisti..

botuar më 23-11-26 8.35.PD
Foto: arkiva personale

Balerina Rusalija Kirova - frymëzim dhe strehë për artistin Dimitër Kirov

Në një qytet të vjetër- ku kanë lënë gjurmë trakët dhe romakët - ai sheh një krijesë engjëllore dhe mbetet një rob i saj për përjetësi.  Ai është një admirues besnik dhe mbrojtës i saj, ndërsa ajo është një frymëzim dhe strehë për shpirtin e tij të..

botuar më 23-11-20 7.30.PD