Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Romani "Strehim kohe" i Georgi Gospodinovit është në listën e shkurtër të "Booker"

Foto: thebookerprizes.com

Romani "Strehim kohe" i Georgi Gospodinov u përfshi në listën e shkurtër prej gjashtë librash për çmimin ndërkombëtar letrar Booker, njoftoi Leila Slimani, kryetare e jurisë dhe fituese e çmimit Goncourt. Ky është shkrimtari i parë bullgar i nominuar për një nga çmimet më prestigjioze letrare në botë. Përkthimi në anglisht i "Strehim kohe" është i Angela Rodel.

"Ky është një roman shpikës dhe kaq aktual sot. Është pjesë e traditës së Evropës Qendrore dhe Lindore që përfshin Milan Kundera, Dubravka Ugresic dhe Danilo Kish, kjo është një rithënie e pyetjeve të vjetra: rreziku i kujtesës selektive dhe se si nostalgjia mund të pushtojë shoqërinë, të bëhet një zonë rehati ose të jetë e dëmshme”, ka shkruar juria në motivacionin e saj.

Fituesi do të shpallet më 23 maj në një ceremoni zyrtare në Londër dhe do të marrë një çmim prej 50 000 £, të cilën do ta ndajë me përkthyesin.

Më shumë nga rubrika

Foto: arkiva personale

Balerina Rusalija Kirova - frymëzim dhe strehë për artistin Dimitër Kirov

Në një qytet të vjetër- ku kanë lënë gjurmë trakët dhe romakët - ai sheh një krijesë engjëllore dhe mbetet një rob i saj për përjetësi.  Ai është një admirues besnik dhe mbrojtës i saj, ndërsa ajo është një frymëzim dhe strehë për shpirtin e tij të..

botuar më 23-11-20 7.30.PD
Foto: Facebook / Theatres Night

Teatri bëhet i gjallë në një natë si kurrë më parë

Mbi 100 evente në 14 qytete bullgare përfshihen në edicionin e 11-të të këtij viti të veprimtarisë "Nata e teatrove". Fillimi i saj simbolik ishte të premten në skenën e Teatrit të Dramës në Pleven me veprën e "Hamletit". Më 18 nëntor, për disa orë, jeta..

botuar më 23-11-18 8.10.PD
Foto: Bashkia Sevlievo

Fotografi Mirosllav Cvjatkov prezanton jetën nga ana tjetër e botës

Banorët dhe mysafirët e Sevlievos mund të vizitojnë ekspozitën "Pamje nga ana tjetër e botës". Ekspozita dhe autori i saj, Mirosllav Cvjatkov, me origjinë nga Veliko Tërnovo, vizituan qytetin për të zbuluar detaje rreth natyrës, florës, faunës dhe punës..

botuar më 23-11-18 7.05.PD