Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Romani "Strehim kohe" i Georgi Gospodinovit është në listën e shkurtër të "Booker"

Foto: thebookerprizes.com

Romani "Strehim kohe" i Georgi Gospodinov u përfshi në listën e shkurtër prej gjashtë librash për çmimin ndërkombëtar letrar Booker, njoftoi Leila Slimani, kryetare e jurisë dhe fituese e çmimit Goncourt. Ky është shkrimtari i parë bullgar i nominuar për një nga çmimet më prestigjioze letrare në botë. Përkthimi në anglisht i "Strehim kohe" është i Angela Rodel.

"Ky është një roman shpikës dhe kaq aktual sot. Është pjesë e traditës së Evropës Qendrore dhe Lindore që përfshin Milan Kundera, Dubravka Ugresic dhe Danilo Kish, kjo është një rithënie e pyetjeve të vjetra: rreziku i kujtesës selektive dhe se si nostalgjia mund të pushtojë shoqërinë, të bëhet një zonë rehati ose të jetë e dëmshme”, ka shkruar juria në motivacionin e saj.

Fituesi do të shpallet më 23 maj në një ceremoni zyrtare në Londër dhe do të marrë një çmim prej 50 000 £, të cilën do ta ndajë me përkthyesin.

Më shumë nga rubrika

Foto: Facebook/ Maja Pramatarova

Arti në kohë lufte

Lufta sjell shkatërrim dhe shkretëtirë pas saj. Ndërpret rrugë, rrëzon ura, shkatërron dashuri, përçan bashkimin. Literalisht dhe figurativisht. “Lufta është një epidemi traumatike” ( the war is traumatic epidemic), thotë gjeniu rus i mjekësisë..

botuar më 23-11-03 7.30.PD

Një marrëveshje mes Akademisë Bullgare të Shkencave dhe Akademisë së Shkencave të Shqipërisë parashikon bashkëpunim mes dy vendeve tona

Një delegacion i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë ishte për një vizitë disaditore në Sofje, na informon sajti i Akademisë Bullgare të Shkencave Në kuadër të vizitës Kryetari i Akademisë bullgare, Akad. Julijan Revallski dhe kryetari i..

botuar më 23-11-02 6.33.MD
Kryeredaktori i Radio Bullgarisë Krasimir Martinov /majtas/ dhe kryetari i Unionit të Shkrimtarëve Bullgarë Bojan Angellov

Radio Bullgaria - me mirënjohje nga Unioni i Shkrimtarëve Bullgarë

Me rastin e 1 nëntorit - Ditës së Iluministëve të Popullit, organizata më e vjetër letrare në Evropë - Unioni i Shkrimtarëve Bullgarë - nderoi me certifikata nëntë artistë bullgarë për kontributin e tyre në letërsinë moderne bullgare - Todor..

botuar më 23-11-01 3.56.MD