Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Eurostat: Bullgaria është në fund të pagesës për një orë në BE

Foto: arkiv

Në vitin 2022, rritja më e madhe e pagesës mesatare për një orë brenda BE-së u regjistrua në Hungari (16.4%) dhe Bullgari (15.5%), dhe më e ulëta - në Danimarkë (2.2%), sipas të dhënave të Eurostat. Megjithatë, vendi ynë është në fund të renditjes së tarifave për orë. Mesatarisht për BE-në ajo ishte 22.9 euro, ndërsa në eurozonë ishte më e lartë, përkatësisht 25.5 euro. Në Bullgari, norma mesatare në vitin 2022 ishte 8.20 euro në orë. Për krahasim, norma më e lartë është në Norvegji - 55.6 euro.

Më shumë nga rubrika

Asen Vasilev

Është ekonomikisht e pafavorshme për Evropën që Bullgaria dhe Rumania të jenë jashtë Shengenit

Propaganda ruse në Bullgari sugjeron se bullgarët janë qytetarë të dorës së dytë të BE-së. Me hyrjen tonë në Shengen, kjo do të ndryshojë, thotë ministri i financave Asen Vasilev në një intervistë për “Die Welt”. Sipas Vasilev, është..

botuar më 23-11-14 11.59.PD

Paradoksi: Pagat bullgare – hem me rritje më të lartë, hem më të ulëtat në BE

Bullgaria është përpara Evropës për nga rritja e pagave, por pavarësisht kësaj, vendi ynë mbetet në vendin e fundit për nga të ardhurat në bashkim. Një sondazh i një kompanie konsulente ndër 350 firma në vendin tonë zbuloi se në vitin aktual, më..

botuar më 23-11-11 11.35.PD
Asen Vasilev

Bullgaria mori një borxh të ri të jashtëm

Bullgaria ka akumuluar një borxh të jashtëm për 2,3 miliardë euro me dy emisione në tregjet e huaja me afat shlyerje 7,5 dhe 12,5 vjet, njoftoi ministri i financave Asen Vasilev. "Emisioni ishte jashtëzakonisht i suksesshëm. Kishte pothuajse 3 herë më..

botuar më 23-11-07 11.19.PD