Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Eurostat: Bullgaria është në fund të pagesës për një orë në BE

Foto: arkiv

Në vitin 2022, rritja më e madhe e pagesës mesatare për një orë brenda BE-së u regjistrua në Hungari (16.4%) dhe Bullgari (15.5%), dhe më e ulëta - në Danimarkë (2.2%), sipas të dhënave të Eurostat. Megjithatë, vendi ynë është në fund të renditjes së tarifave për orë. Mesatarisht për BE-në ajo ishte 22.9 euro, ndërsa në eurozonë ishte më e lartë, përkatësisht 25.5 euro. Në Bullgari, norma mesatare në vitin 2022 ishte 8.20 euro në orë. Për krahasim, norma më e lartë është në Norvegji - 55.6 euro.

Më shumë nga rubrika

Banka Popullore Bullgare

Për të tretin muaj radhazi Banka Popullore Bullgare rrit normën kryesore të interesit

Që nga 1 nëntori, Banka Popullore Bullgare (BNB) po rrit normën kryesore të interesit për monedhën kombëtare levën në 3.79 për qind. Për muajin tetor, norma e interesit ishte 3.64 për qind dhe në shtator 3.53 për qind. Normat e interesit rriten që nga..

botuar më 23-11-01 8.44.PD
Presllav Borisov

Prodhuesit tashmë po e shesin drithin me çmime më të ulëta

Në muajt e fundit, gruri i bukës eksportohet nga Bullgaria në Lindjen e Largët dhe Afrikën Veriore, tha Presllav Borisov nga menaxhmenti i Bashkimit të Fermerëve Bullgarë. Blerës ka në Tajlandë, Egjipt, Jordani dhe vende të tjera."Por i gjithë..

botuar më 23-10-30 10.59.PD

14 kompani bullgare kanë pozicione drejtuese në Evropën Juglindore

Katërmbëdhjetë kompani bullgare gjejnë një vend midis qindra kompanive më të mëdha në Evropën Juglindore në renditjen TOP-100 të këtij viti të agjencisë së lajmeve dhe analizave ekonomike SeeNews, cituar nga televizioni bTV. Për krahasim, në edicionin e..

botuar më 23-10-25 2.06.MD