Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Juliana Janeva është një kampione evropiane në mundje

| rinovuar më 23-04-24 11.08.PD
Juliana Janeva
Foto: BTA

Juliana Janeva fitoi medaljen e parë të artë për Bullgarinë në Kampionatin Evropian të Mundjes në Zagreb, me rezultat 10:3 ndaj ukrainases Alla Belinska në finalen e kategorisë deri në 68 kg. Janeva u bë kampione e padiskutueshme në Zagreb me një epërsi vendimtare prej 7 pikësh në të gjitha ndeshjet me rivalet e saj. Kështu, bullgarja arriti në finale, ku u takua me Belinskën në pritje të një revanshi. Ukrainasja e kishte mundur në finale dy vite më parë, kur të dyja luftonin në kategorinë 72 kg. Janeva kishte një medalje të argjendtë nga Varshavë 2021 dhe një të bronztë nga Budapesti 2022 në 72 kg, dhe tani ajo garoi pasi kishte tejkaluar një dëmtim të rëndë.

Ndërkohë, në fund të javës Mimi Hristova fitoi akoma një medalje të artë për Bullgarinë në Kampionatin e Mundjes në Zagreb në kateogorinë deri në 65 kg, duke mundur Irina Ringaçi nga Moldavia.

Më shumë nga rubrika

Bullgaret i garantuan vetes medalje nga kampionati evropian i shahut

Kombëtarja e shahut për femra arriti fitoren e 5-të radhazi në Kampionatin Evropian të Ekipeve të Shahut në Budva dhe me 14 pikë iu afrua fitimit të titullit të parë në histori. Në raundin e parafundit të 8-të, bullgaret fituan me 2.5:1.5 pikë ndaj..

botuar më 23-11-20 9.52.PD

Një autogol në sekondën e fundit e privoi Bullgarinë nga fitorja për Euro 2024

Ekipi kombëtar i futbollit i Bullgarisë luajti një lojë të mirë, por përfundoi me rezultatin baras 2:2 me Hungarinë në një ndeshje kualifikuese evropiane në Grupin G. Pasi Bullgaria kryesonte me 2:1, një autogol e barazoi rezultatin në favor të..

botuar më 23-11-17 9.19.PD
Kombbëtarja bullgare e shahut

Në Kampionatin Evropian të Shahut Ekipor, bullgaret mundën Serbinë

Shahistet e kombëtares bullgare mposhtën Serbinë me rezultat 3:1 në raundin e pestë të Kampionatit Evropian për ekipe në qytetin malazez Budva. Bullgaret, të cilat ende nuk kanë humbje, e luajtën ndeshjen në mënyrë taktike dhe arritën të përfitojnë në..

botuar më 23-11-16 10.08.PD