Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nikolaj Tonkov prezanton veprat e tij të krijuara në iPad në Vjenë

Foto: Facebook/ Nikolay N. Tonkoff

Printimet dixhitale të krijuara në iPad nën titullin "Fushat me ngjyra" po tërheqin vëmendjen e vjenezëve këto ditë. Artisti Nikolaj Tonkov është autor i veprave të pazakonta. Printimet e tij dixhitale me cilësi të lartë të përfshira në ekspozitë janë në një edicion të kufizuar dhe mund të shihen deri më 25 maj, njofton Instituti Kulturor Bullgar "Dom Wittgenstein" në kryeqytetin austriak, organizator dhe mikpritës i manifestimit.

Duke punuar me iPad, Nikolaj Tonkov arrin të mjegullojë vijën ndarëse midis artit dixhital dhe atij klasik në veprat e tij. Ngjyrat e ndezura dhe dinamike janë një shenjë dalluese e artistit, i cili kënaqet duke veshur ndjenjat në nuancat e pasura të jeshiles, të kuqes, të verdhës dhe me disa kombinime krijon një festë për shqisat.

Nikolaj Tonkov u diplomua për pikturë në Shkollën Kombëtare të Arteve të Bukura në Sofje. Por në vitet e stuhishme të tranzicionit, artisti i ri shkoi në Berlin, ku u diplomua në Dizajn grafik dhe u fokusua në grafikën e aplikuar. Dhe ndër projektet e tij më të suksesshme është Like.Bulgaria - një nga fushatat e rralla pozitive për Bullgarinë, e cila i dha një perspektivë ndryshe dhe optimiste vendit tonë.

Pergatiti ne shqip: Kostandina Bello

Më shumë nga rubrika

Filmi bullgar "Mësimet e Bllagës" triumfoi edhe në Festivalin e Filmit në Romë

Filmi i Stefan Komandarev " Mësimet e Bllagës " fitoi çmimin e madh të jurisë në festivalin e Romës. Filmi, i cili është një bashkëprodhim i Bullgarisë dhe Gjermanisë, është edhe propozimi bullgar për “Oscar”. Filmat e Festivalit Kinematorafikë në..

botuar më 23-10-29 11.57.PD

Lidhja e Shkrimtarëve Bullgarë është organizata më e vjetër e shkrimtarëve në Evropë

Më 16 nëntor 2023 është kremtimi zyrtar i 110-vjetorit të themelimit të organizatës më të vjetër të shkrimtarëve në Evropë – Lidhja e Shkrimtarëve Bullgarë (SBP). Ngjarja solemne do të mbahet në Klubin Qendror Ushtarak në Sofje, nën patronazhin e..

botuar më 23-10-27 7.05.PD
Nga e majta në të djathtë Georgi Llozanov, Milen Mitev, Kirill Vëllçev

Një ekspozitë në BNR do të tregojë për drejtorin e parë të medias Sirak Skitnik

Në ndërtesën e Radios Kombëtare Bullgare do të hapet një ekspozitë multimediale për jetën dhe veprën e Panajot Todorov Hristov, i njohur me pseudonimin Sirak Skitnik. Këtë e njoftoi drejtori i përgjithshëm i BNR-së, Milen Mitev, në prezantimin e..

botuar më 23-10-23 11.53.PD