Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

3 vjet pas daljes në pension, bullgari mesatar vdes, jetëgjatësia mesatare po ulet gjithashtu

Foto: Ani Petrova

Paga mesatare në Sofje në mars ka qenë mbi 2700 leva (1380 euro). Në rajonet e tjera të Bullgarisë ajo është nën 2000 leva (986 euro). Paga mesatare për tremujorin e parë për të gjithë vendin është 1882 leva (962 euro), sipas Institutit Kombëtar të Statistikave. Rritja si në kryeqytet, ashtu edhe në vend me bazë vjetore është 16.6%.

Gjatë 2 viteve të fundit, jetëgjatësia mesatare në Bullgari është ulur me një vit e 7 muaj në 71 vjet e 9 muaj. Mesatarisht, bullgarët jetojnë deri në 68 vjet e 3 muaj. Gratë bullgare jetojnë mesatarisht 75 vjet e 8 muaj. Në qytete, njerëzit jetojnë më gjatë deri në 72 vjet e 8 muaj, ndërsa në fshatra jetëgjatësia mesatare është 69 vjet e 8 muaj.

Më shumë nga rubrika

Kisha Ruse prapë hapi dyert e saj

Kisha kryeqytetase “Shën Nikollaj Mirlikijski”, i njohur si "Kisha Ruse", hapi dyert këtë mëngjes. Tempulli mbeti i mbyllur për më shumë se një muaj pas tërheqjes së tre priftërinjve - një rus dhe dy nga Bjellorusia, të akuzuar për spiunazh për Rusinë...

botuar më 23-11-10 10.51.PD

Dy arushkë u shpëtuan pranë Sofjes

Dy arushkë, të shpëtuar në rajonin e Sofjes, u vendosën përkohësisht në Parkun e Arinjve pranë qytetit Belica. Arinjtë u shpëtuan në një aksion të përbashkët të Ministrisë së Mjedisit dhe Ujit, Organizatës për Mbrojtjen e Natyrës WWF dhe..

botuar më 23-11-09 3.57.MD
Albena Roshkova në qytetin e lashtë të Bosrës

Foto: Arkiva personale

Fytyra e vërtetë e Sirisë - një grua bullgare udhëton e vetme në vendin që është duke u rikuperuar nga lufta

Ajo është inxhiniere, jeton në Kozlloduj dhe i pëlqen të udhëtojë. Por kur ajo i tregon të shoqit se ka ndërmend të vizitonjë Sirinë, ai nuk ra dakort që ai ose vajza e tyre ta shoqëronin. Megjithatë, kjo nuk e pengon të realizojë ëndrrën e saj të vjetër...

botuar më 23-11-09 7.15.PD