Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nderojmë kujtimin e të ndjerëve

Foto: arkiv

Të shtunën para Rrëshajave, Kisha Ortodokse Bullgare nderon kujtimin e të krishterëve ortodoksë të ndjerë. Këtë vit, kjo ditë bie më 3 qershor. Ditën e të ndjerëve, kambana bie me zi - me një goditje të matur për të kujtuar të gjallët të respektojnë të vdekurit. Ata që vajtojnë vdekjen e të dashurve të tyre vizitojnë varrezat, ndezin qirinj, vendosin lule, derdhin verë mbi varre, djegin temjan mbi to, sjellin grurë në kishë dhe varreza dhe si shprehje besimi në ringjallje, thyejnë bukën dhe shpërndajnë atë që është sjellë në emër të të ndjerit për t’u kujtuar me lutje: “Zoti të faltë”. Në tryezat përkujtimore u shtohen qershitë – fruta më e pëlqyer i kësaj periudhe.


Më shumë nga rubrika

Prof. Georgi Vëllçev

U zgjodh rektori i ri i Universitetit të Sofjes

Prof. Georgi Vëllçev nga Fakulteti Filozofik i Universitetit të Sofjes "Shën Klementi i Ohrit" është rektori i ri i 57-të i universitetit më të vjetër në vend. Ai fitoi balotazhin me akademikun Nikollaj Vitanov nga Fakulteti i Fizikës. Për prof...

botuar më 23-11-23 9.43.PD

Parashikimi i motit për 23 nëntorin

Gjatë natës do të mbajë mot i vranët me reshje shiu. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 4° dhe 9°, në Sofje rreth 5°. Të enjten do të mbajë mot kryesisht i vranët me reshje të dobëta shiu. Era paradite do të dobësohet, më vonë gjatë ditës..

botuar më 23-11-22 7.15.MD

Punonjësit e policisë protestuan kundër politizimit të përplasjes me huliganët e futbollit

Qindra policë dolën në një protestë, sipas fjalëve të tyre spontane, para ndërtesës së parlamentit me kërkesën për të ndaluar politizimin e asaj që ndodhi më 16 nëntor, kur gjatë ndeshjes së futbollit Bullgari-Hungari, tifozë futbollistikë protestuan..

rinovuar më 23-11-22 5.09.MD